Coraz więcej kierowców decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie pojazdu, jakim jest kamera samochodowa. Producenci starają się za wszelką cenę przykuć uwagę konsumenta, oferując coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Wideorejestratory zaczynają się powoli zamieniać w małe centra dowodzenia. Nie każda funkcja jest jednak przydatna, by kamerka spełniała swoje przeznaczenia. Na co należy zwracać uwagę kupując rejestrator jazy aby nie przepłacać?

Najważniejsza jest jakość obrazu

Należy zapamiętać to niczym amen w pacierzu. Wszystkie bajeranckie funkcje będą nic niewarte, jeżeli nasza kamera samochodowa nie zarejestruje wyraźnie najważniejszego incydentu na drodze. Najlepiej wybierać te rejestratory, które oferują nagrywanie obrazu FULL HD. W tym przypadku, absolutnym minimum będzie jakoś 1920 x 1080 przy 30 klatkach na sekundę. Na niższe parametry szkoda tracić czas, ponieważ w przypadku kolizji czy gwałtownego manewru obraz będzie rozmazany lub pojawią się widoczne piksele.

Oczywiście najlepiej zdecydować się na kamerkę posiadającą możliwość nagrywania w 4K. Wtedy zwiększamy szansę na dostrzeżenie takich detali jak tablica rejestracyjna. Oczywiście nie zawsze kamera będzie w stanie odczytać numery i cyfry, ale jeżeli przy jakości 4K może sobie nie dać rady, to przy 720p – nie ma na to szans.  

Kamery samochodowe a obiektyw

Producenci bardzo często próbują zachęcić do kupna produktu, prezentując atrakcyjne cechy kamer samochodowych. Niestety, większość z nich jest zupełnie nieprzydatna, a jedną z nich jest właśnie szerokokątny obiektyw. W przeciwieństwie do jakości obrazu, w przypadku obiektywu im więcej – wcale nie oznacza lepiej. W zupełności wystarczy obiektyw o kącie widzenia 135 stopni. Każda wyższa liczba nie poszerza widoczności nagrywanego obrazu, a jedynie pogłębia efekt tak zwanej „beczki” (krawędzie obrazu są zakrzywione).

Zasilanie kamery samochodowej

Im lepszą baterię posiada Twoja kamerka, tym dłużej będzie Ci służyć. Zwykłe baterie litowo-jonowe ulegają zużyciu i po jakimś czasie ryzykujemy utratą cennego materiału. Dla dodatkowego zabezpieczenia danych, warto rozważyć kamerkę zasilaną kondensatorem. Jest zdecydowanie bardziej odporny na skoki temperatury, bardzo szybko się ładuje i nie ma ograniczonych cykli ładowania. Jedynym minusem jest tu brak możliwości uruchomienia kamery bez zewnętrznego zasilania. W zamian jednak zyskasz trwałość i odporność sprzętu.

Sposób mocowania kamery w samochodzie

Najpopularniejsze są kamery samochodowe montowane na szybie przy użyciu specjalnej przyssawki lub taśmy. Jest to ułatwienie w sytuacji, kiedy chcemy schować kamerkę do schowka, lub przepiąć ją z jednego samochodu do drugiego. Takie rozwiązanie ma jednak minusy, ponieważ z każdym demontażem, klej zużywa się i w końcu kamera przestanie się trzymać.

Kamerka samochodowa przeważnie jest niewielka, jednak ważne jest aby zwrócić uwagę na to czy do szyby nie mamy jeszcze przymocowanego GPS i uchwytu na telefon. Po dołożeniu kamerki samochodowej może się tam zrobić dość ciasno. Alternatywą jest możliwość montażu wideorejestratora w lusterku wstecznym. Koszty będą nieco wyższe, ale takie rozwiązanie jest z pewnością dyskretniejsze i nie kusi potencjalnego złodzieja.

Powyżej wymienione funkcje są priorytetowe, jeżeli decydujesz się na kupno kamerki samochodowej. Cena adekwatna do produktu ma miejsce wtedy, kiedy w granicach 100-200 zł możemy zakupić wideorejestrator nagrywający w dobrej jakości i z wbudowaną porządną baterią. W drugiej kolejności powinniśmy rozpatrywać dodatkowe funkcje, takie jak:

  • ilość zapisu w „pętli”,
  • czujnik wstrząsów, który automatycznie zapisze nagranie w przypadku wykrycia, gwałtownego ruchu,
  • obsługę karty pamięci o dużej pojemności,
  • stabilizacja obrazu,
  • redukcja ostrości.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here