Auta sąsiada (lub sąsiadki), które dawno nie widziało myjni, nagle zaczyna lśnić, a pod słońce nie widać żadnych rysek, podczas gdy Twoje (może nawet nowsze?) wygląda o wiele gorzej…? Najprawdopodobniej to zasługa auto detailingu, dlatego sprawdź, co zrobić, aby także i Twój samochód nabrał salonowego wyglądu.

Auto detailing – co to jest?

Definicja auto detailingu jest całkiem prosta. To wieloetapowy proces czyszczenia, renowacji i konserwacji samochodu z zewnątrz i/lub wewnątrz. Brzmi jak myjnia, prawda? Nie do końca. Zadaniem myjni, czy to samoobsługowej, czy nawet ręcznej, jest dokładne wyczyszczenie pojazdu. Natomiast auto detailing to coś więcej – w tym wypadku kluczowe jest nie tyle mycie (chociaż to podstawa), co zabezpieczenie, konserwacja różnych powierzchni.

W ramach usług auto detailingowych możesz nie tylko wyprać tapicerkę, ale pokryć ją specjalną powłoką zapobiegającą szybkiemu przenikaniu płynów, czy powstawaniu plam. Doświadczony detailer dokona renowacji reflektorów (w końcu droga będzie doskonale widoczna, i to małym kosztem), a także doda trochę magii szybie czołowej, dzięki której zapomnisz o czymś takim jak wycieraczki.

Istotną kwestią jest jeszcze to, że studia auto detailingu wykorzystują profesjonalne kosmetyki samochodowe przeznaczone do różnego rodzaju powierzchni, takie jak https://4nano.pl/kosmetyki-samochodowe/. Innego środka użyją do lakieru, a innego do uszczelek, dzięki czemu cały proces jest bezpieczny dla danego elementu.

Podstawowe usługi car detailingu

Podstawową usługą oferowaną przez studia car detailingu jest wieloetapowe mycie detailingowe, podczas którego lakier jest dokładnie oczyszczony, glinkowany, aby nawet w jego porach nie zalegały żadne zanieczyszczenia. I często już po samym takim myciu samochód lśni, jest bardziej szklisty. I można ten efekt przedłużyć, decydując się np. na aplikację powłoki ceramicznej, która zapewnia ochronę lakieru oraz poprawia jego wygląd.

W podobny sposób przeprowadza się detailing wnętrza, łącznie z zabezpieczeniem plastikowych elementów. Warto to od razu połączyć z praniem oraz impregnacją tapicerki (materiałowej lub skórzanej), aby codzienne podróże od razu stały się przyjemniejsze.

Z bardziej zaawansowanych (i droższych) prac popularną usługą jest korekta lakieru, która polega na mechanicznym usuwaniu drobnych rys. Pracom detailingowym mogą zostać poddane też felgi oraz szyby. W tym drugim przypadku nakładana jest niewidzialna wycieraczka, która sprawia, że jadąc w deszczu z odpowiednią prędkością, nie trzeba używać wycieraczek, ponieważ krople są odpychane.

Oprócz tego warto wymienić jeszcze renowację reflektorów, czyli usuwanie rys, zmatowień, co przywraca pełną wydajność lamp i jest znacznie tańsze, niż ich wymiana.

Natomiast jedną z najdroższych usług jest oklejanie samochodu folią PPF, która zabezpiecza przed większymi uszkodzeniami mechanicznymi. To popularne rozwiązanie w przypadku nowych samochodów.

Ile kosztuje detailing auta?

Ze względu na swoją kompleksowość, dokładność, a także stosowanie specjalistycznych maszyn i produktów, podstawowe usługi auto detailingu są droższe, niż np. myjni ręcznej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że płacisz nie tylko za czyszczenie, ale również zabezpieczenie samochodu.

Cena mycia detailingowego to ok. 200-300 zł. Za detailing wnętrza zapłacisz od 100 zł, tutaj kluczową kwestią jest zakres prac. Jednoetapowa korekta lakieru to wydatek rzędu 500 zł, za dwu- lub wieloetapową renowację karoserii zapłacisz do 1500 zł.

Koszt aplikacji powłoki ceramicznej zaczyna się do 800 zł i ostateczna wycena zależy od czasu ochrony. A zabezpieczenie felg czy szyb to już tylko 200 zł.

To, co jest dużą zaletą, to elastyczność usługi – można ją dopasować do Twojego budżetu. Wystarczy powiedzieć, jakimi środkami dysponujesz, a pracownik studia auto detailingu przedstawi propozycje prac, które z jednej strony nie będą drogie, a z drugiej dadzą efekt. A skąd ta pewność, że właśnie tak Ci podpowie? Bo będzie zależeć mu na tym, abyś do niego częściej wracał/-a.

Auto detailing – czy tylko dla nowych aut?

I na koniec jeszcze jedna rzecz – po tym, co pisaliśmy wcześniej, może się wydawać, że auto detailing to opcja dla (prawie) nowych samochodów. A tak naprawdę, im starszy pojazd, tym większy efekt „wow”. Oczywiście, w przypadku aut o mniejszej wartości zbyt kosztowna może okazać się aplikacja powłoki, czy folii PPF, ale często już samo mycie detailingowe i nałożenie quick detailera wystarczy.

To co, kiedy zapisujesz się na wizytę w pobliskim studiu auto detailingu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here