Statystyki dotyczące wypadków na drogach są coraz bardziej drastyczne. Dlatego tak ważne jest, aby zachować maksymalną ostrożność podczas przechodzenia na pasach. Polska plasuje się w czołówce niepochlebnych statystyk dotyczących śmiertelności pieszych na drogach w Europie. W poniższym artykule dowiesz się m.in. czym jest aktywne przejście dla pieszych oraz co może świadczyć o tym, że przejście dla pieszych jest bezpieczne.

Czym jest aktywne przejście dla pieszych?

Część z nas nawet nie jest świadomym, jak ważne jest bezpieczne przejście dla pieszych. Obecnie na popularności zyskują tzw. aktywne przejścia dla pieszych. Najważniejsze cechy przy takich systemach to prostota i czytelność dla osoby kierującej samochód.

Aktywne przejście jest wyposażone w światła ostrzegawcze w odcieniu żółtym, które znajdują się wewnątrz słupa, który jest ulokowany przy przejściu. Uaktywnia się on w momencie, gdy pieszy pojawia się niedaleko przejścia.

Po tym jak opuszcza on przejście inteligentny system przestaje emitować sygnały ostrzegawcze. Jaki jest tego skutek? Kierowcy nie przyzwyczajają się do stale migających świateł. A są one już zauważalne w odległości 200 metrów. Nie stanowi to także zagrożenia do zderzeń samochodów w okolicy przejść dla pieszych.

Na czym polega system Smartpole Crossing?

Smartpole Crossing jest zaawansowanym, „inteligentnym” systemem, który służy do aktywnego przejścia, które jest wyposażone w żółte światła ostrzegawcze. Instaluje się je wewnątrz słupa, który stoi przy przejściu. Uaktywnia się on , kiedy pojawia się pieszy. Dodatkowo aktywowany jest sygnał świetlny, który jest skierowany w kierunku samochodów, które nadjeżdżają. Uruchamiany jest komunikat głosowy, dzięki czemu istnieje możliwość zwiększenia czujności pieszych również osób, które są niewidome albo niedowidzące, jak również, co ostatnio nagminnie się zdarza, tych, którzy są zapatrzeni w telefony i nie zwracają uwagę na otoczenie i fakt, że zbliżają się do przejścia dla pieszych.

System ten składa się z takich elementów jak:

  • dwa słupy kompozytowe
  • nowoczesna oprawa oświetleniowa typu LED
  • kurtynowy czujnik ruchu
  • podświetlany znak drogowy D-6 (wymiennie z T-27) posiadający odblaskową folię translucentną
  • sygnalizacja ostrzegawcza, czyli dziewięć świecących lamp umieszczonych w konstrukcji słupa – informacja dla kierowcy widoczna już ze 150 metrów o pojawieniu się przechodniów na przejściu dla pieszych
  • głośnik, który emituje komunikat dla pieszych

Czy widzieliście już w swojej miejscowości aktywne przejścia dla pieszych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here