Jeżeli mają Państwo samochód, z pewnością jazda na oponach letnich, czy też z kompletem opon zimowych nie jest Państwu obca. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat opon letnich i nie tylko.

Klasyfikacja opon letnich vs zimowych

Na początku warto podkreślić, że opony letnie mogą się od siebie różnić wieloma parametrami. Pierwszym z nich jest rozmiar opony. Dzięki temu można dostosować modele opon letnich do danego modelu auta. Niezwykle ważny jest  symbol DOT, wskazujący rok produkcji ogumienia. Nie tylko rozmiar opon letnich ma znaczenie. Niezwykle ważny może być dla Państwa rodzaj bieżnika: bieżnik symetryczny lub bieżnik asymetryczny. Symetryczne sprawdzą się, gdy moc auta jest mała oraz dla kierowców, którzy wolą spokojną jazdę. Z kolei wersje tj. bieżnik asymetryczny powinien być wybierany przez właścicieli aut miejskich, sportowych lub też kompaktowych. Wyróżnia go bowiem najniższy poziom hałasu, wszechstronność, jak również niskie opory toczenia.

Jaka jest przyczepność na mokrej nawierzchni?

Aby bezpiecznie jeździć po ulicy, należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy zamienić letnie opony na opony zimowe. Taka konieczność występuje wśród opon letnich w dwóch sytuacjach. Pierwszą z nich jest wzrost temperatury powyżej 7°C – wtedy należy wymienić opony zimowe na letnie. Nie warto zapisywać się na wymianę pierwszego dnia, ale poczekać około tygodnia lub dwóch, do momentu, kiedy to pogoda będzie ustabilizowana i będzie można być pewnym, że zima nie wróci. Kolejny moment to zauważy się zużycie opony. Może być to np. zmniejszenie bieżnika do wartości poniżej 4 mm. W przypadku nowych opon z bieżnikiem głębokość wynosi 8 mm i zapewnione jest 100% przyczepności. Oczywiście jednak bieżnik się zużywa i ulega zmniejszeniu. W przypadku bieżnika o głębokości 4 mm przyczepność kształtuje się na poziomie 65%. W przypadku niższych parametrów, opony letnie z bieżnikiem poniżej 4 mm nie spełniają już swoich funkcji. Skutkiem tego mogą być wydłużona droga hamowania, zwiększone ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Jeżeli opony samochodowe z bieżnikiem są poniżej 1,6 mm to jest to wykroczenie, które może skutkować, że w trakcie kontroli drogowej, gdy wykryje się tą nieprawidłowość można otrzymać mandat lub może zostać odebrany dowód rejestracyjny.

Czy warto wymienić opony?

Choć wiele osób zastanawia się, czy warto wydawać pieniądze na wymianę opon, to należy zastanowić się, czy żywotność nie będzie lepsza niż w przypadku całorocznych opon. Komplet opon letnich i zimowych, może perspektywicznie wyjść niewiele drożej niż opony całoroczne. Choć z pewnością jest to spora wygoda. Wybierając opony letnie, czy też zimowe, warto zwrócić uwagę na to, że dają wyższy stopień bezpieczeństwa.

Czy uważacie Państwo, że dana opona może gwarantować komfortową jazdę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here