Części do aut ciężarowych od strony prawnej i technicznej
Utrzymanie samochodu ciężarowego w odpowiednim stanie technicznym wymaga regularnych konserwacji i wymiany poszczególnych części, w znacznie większym stopniu niż w przypadku aut osobowych. Ogromne znaczenie ma nie tylko jakość części do aut ciężarowych, ale również ich niezawodne działanie.
- Części do aut ciężarowych – wymogi formalne
- O jakie części do tirów warto szczególnie zadbać?
Samochody ciężarowe są poddawane dużym obciążeniom, dlatego części do tirów powinny spełniać najwyższe wymagania jakościowe, stawiane nie tylko przez obowiązujące przepisy, ale również troskę o bezpieczeństwo zarówno ładunku, jak i osób poruszających się po drogach. Wadliwie działające podzespoły mogą bowiem przyczynić się do wypadku, a co za tym idzie zaważyć na czyimś życiu lub spowodować opóźnienia w dostawie i zwiększenie kosztów działalności firmy transportowej.
Części do aut ciężarowych – wymogi formalne
Zamienne części do tirów muszą spełniać rygorystyczne normy, wynikające bezpośrednio zarówno z przepisów krajowych, jak i unijnych. W Polsce regulacje te są zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym i załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Obowiązuje również dyrektywa unijna 461/2010, tzw. GVO. Z dokumentów tych wynika jakie części mogą być używane w samochodach ciężarowych, oraz które i na jakich zasadach powinny podlegać homologacji. Lista tych części składa się z 22 grup podzespołów, wśród których znajdują się reflektory samochodowe, w tym lampa ostrzegawcza Hella, szyby czy żarówki. Co więcej, dyrektywa GVO definiuje także pojęcie części zamiennych oraz nadaje im odpowiednie oznaczenia, po których można poznać oryginalne części do aut ciężarowych, części do busów oraz ich zamienniki.
O jakie części do tirów warto szczególnie zadbać?
W przypadku aut ciężarowych ważna jest każda część, zarówno ta pozornie niewielka, jak ucho dyszla przyczepy, jak i ta znacznie większa i pozornie ważniejsza, np. przewody łączące układ pneumatyczny i hamulcowy, oraz instalację elektryczną ciągnika i naczepy. Działanie wielu podzespołów sprawdzane jest regularnie podczas okresowych przeglądów, jednak to za mało – niektóre z nich powinny być weryfikowane znacznie częściej. Do tej grupy należą choćby części do tirów związane z bezpieczeństwem jazdy.
W pojazdach poruszających się w trudnych warunkach atmosferycznych, a do takich zalicza się auta ciężarowe, ważne są drobne elementy, których nieprawidłowe działanie może znacznie utrudnić nie tylko podróż czy bezpieczne przewiezienie ładunku, ale również samo dostanie się do wnętrza ciągnika czy naczepy. Regularnej konserwacji warto więc poddawać zamek drzwi Schmitz, odpowiadający za zamykanie naczepy, czy kłonice Kinnegrip i ich kieszenie. Niezmiernie ważna jest również technika mocowania ładunku, a więc stan techniczny wszystkich uszu, uchwytów i haków. Na bieżąco warto sprawdzać także stan pasów, belek rozporowych, mat czy kątowników, oraz innych elementów dodatkowego wyposażenia naczepy. W przypadku wystąpienia nagłych awarii, każdy samochód powinien być wyposażony również w części zapasowe, które kierowca może szybko wymienić sam.
Dbałość o części to nie tylko ich wymiana lub konserwacja, ale również zakup od dostawców, którzy cieszą się renomą i uznaniem na rynku. Coraz częściej wybór pada na części TIR dostępne online – są one równie wysokiej jakości, jak te sprzedawane w sklepach stacjonarnych, jednak często mają niższą cenę.