Czy warto kupić samochód na gaz?
Wybór modeli samochodów, dostępnych na rynku, jest ogromny. Różnią się kolorem, marką, wielkością, a także paliwem, które je zasila. Na popularności od wielu lat zyskują pojazdy z silnikiem napędzanym gazem. Nawet koncerny samochodowe proponują swoim klientom zakup nowego auta, z instalacją gazową, montowaną fabrycznie. Moda na auta zasilane tym paliwem jest spowodowana znacznie mniejszymi kosztami eksploatacji pojazdu. Gaz jest bowiem tańszy niż benzyna czy olej napędowy. Mimo iż na starcie płacimy za samochód więcej, w perspektywie czasu posiadacze takich pojazdów generują spore oszczędności na paliwie.
Zróżnicowane paliwo
Samochody zasilane silnikami benzynowymi stanowią chyba największy odsetek wszystkich pojazdów, jaki porusza się po polskich drogach. Posiadacze tych aut widzą, jak kosztowny jest zakup benzyny. Cena za litr oscylująca w granicach pięciu złotych to spory wydatek, szczególnie dla tych, którzy podróżują często.
Bardziej ekonomiczne są diesle. Potocznie nazywane ropniakami, posiadają silniki pozwalające na zmniejszenie zużycia paliwa. Warto także podkreślić, iż olej napędowy jest tańszy niż benzyna. Na polskim rynku pojawiły się także modele hybrydowe, posiadające oprócz tradycyjnego, także zasilanie elektryczne. Eksploatacja tego pojazdu nie jest kosztowna, jednak cena nowego auta przekracza często możliwości finansowe wielu osób. Alternatywą jest samochód na gaz.
Częste podróżowanie
Na początku powiedzieliśmy o oszczędnościach na paliwie, jakie generuje samochód zasilany gazem. Warto jednak pamiętać, iż kilka tysięcy kosztuje sam montaż instalacji gazowej. Dlatego też, w szacunkach należy wziąć pod uwagę również tę wartość.
Cenę montażu można rozłożyć na raty, korzystając z pożyczki przez Internet. Dzięki temu zminimalizujemy jednorazowe koszty zakupu samochodu. Jeśli dużo podróżujemy, inwestycja zwróci się nam bardzo szybko. Bak o pojemności 40 litrów zatankujemy bowiem za nieco ponad osiemdziesiąt złotych. Do tego trzeba doliczyć kilka litrów benzyny, niezbędnej w tego rodzaju samochodach, a w skali roku oszczędności sięgną kilku tysięcy złotych.
Przeglądy i badania
Posiadaczy samochodów z gazem czekają częstsze wizyty na stacji diagnostycznej. Jeżeli kupujemy nowe auto, z salonu, pierwsze badania techniczne wykonujemy dopiero po kilku latach użytkowania pojazdu. Jeśli natomiast decydujemy się na zasilanie gazowe, co rok musimy odwiedzać stację, płacąc za przeprowadzone badanie.
Należy także dodać, iż badanie techniczne samochodu z gazem jest droższe niż pozostałych pojazdów. Warto jednak, podróżując dużo, skalkulować wszystkie koszty na początku, a bilans i tak wyjdzie na plus dla aut z gazem oraz sprawdzić spalanie auta za pomocą kalkulatora spalania paliwa. Osoby, które kupują samochód używany z instalacją gazową, powinny skorzystać z oferty kompleksowego sprawdzenia stanu technicznego auta, dzięki czemu zyskują pewność, że nabywają pojazd, którego instalacja nie wymaga żadnych kompleksowych napraw. Wydatek związany z zakupem pojazdu pomogą sfinansować pożyczki przez Internet.
Samochód zasilany gazem to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują. Pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty na zakupie paliwa i tym samym przyspieszyć zwrot poczynionej na początku inwestycji. Osoby, które decydują się na samodzielną instalację gazu, mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań finansowych np. pożyczki przez Internet, aby bez uszczerbku dla własnego budżetu założyć kompletną instalację gazową w pojeździe, która umożliwi nam ekonomiczne podróżowanie.