Wały napędowe stanowią jeden z niezbędnych elementów całego układu napędowego i występują w samochodach napędzanych na tylną oś lub posiadających napęd na wszystkie cztery koła. Ten element jest również wykorzystany w innych pojazdach, co świadczy o jego uniwersalnym oraz dobrym działaniu. Dlaczego zatem wały napędowego ulegają awarii? Czy opłaca się regenerować ten element w pojazdach? W poniższym artykule dowiesz się wszystkich wskazówek dotyczących właśnie wału napędowego.

Do czego służy wał napędowy?

Wał napędowy jest odpowiedzialny za przeniesienie momentu obrotowego między wszystkimi elementami układu napędowego oraz pozostałych podzespołów. Najczęściej w budowie danego elementu wykorzystuje się jeden lub dwa wały napędowe, a skonstruowane zostały tak, aby móc wytrzymać nawet największe obciążenia czy inne warunki eksploatacyjne.

Wał napędowy zbudowany jest z:

  • przegubu krzyżakowego;
  • rurowy korpus;
  • połączenia przesuwnego – wielopust;
  • złącza kołnierzowego;
  • łożyska podporowego;
  • osłon i łączników.

W jakich pojazdach występuje wał napędowy?

Wał napędowy to element układu napędowego, który spotkamy najczęściej w samochodach osobowych, jak już wspomnieliśmy – na tylną oś lub w autach z napędem na wszystkie cztery koła. Ponadto występują także w maszynach rolniczych i leśnych, autach dostawczych oraz ciężarowych, pojazdach szynowych, a także urządzeniach przemysłowych. Dlatego na rynku znajdziemy wały napędowe do koparek oraz innych pojazdów i urządzeń. Świadczy to o tym, że wały są nie tylko uniwersalnymi, ale bardzo potrzebnymi elementami w wielu pojazdach.

Awarie wałów napędowych – dlaczego się pojawiają?

Wały napędowe odpowiadają za przeniesienie momentu obrotowego w samochodach na tylną oś oraz wszystkie koła. W wyniku tego często ulegają awariom, co jest spowodowane zwiększoną eksploatacją tego elementu. Wał skonstruowany jest z przegubu oraz podpór, które mogą ulegać zatarciom. Natomiast usterki wałów napędowych wynikają zazwyczaj z nieodpowiedniego serwisowania, ponieważ oznaki ich nieprawidłowego działania mylone są niekiedy z innymi problemami. Wszystko to za sprawą charakterystycznych objawów – bicia kierownicy, stukania oraz drgań pojazdu. Pojawiają się one podczas jazdy, szczególnie na nierównych oraz wyboistych drogach. Jeśli tylko je dostrzeżemy – należy wybrać się do warsztatu, aby usunąć wszelkie awarie.

Dlatego ważne jest, aby systematycznie sprawdzać stan pojazdów oraz całego układu napędowego, aby nie doprowadzić do innych usterek w podzespołach pojazdu. Niekiedy konieczna będzie naprawa lub wymiana wałów napędowych lub ich regeneracja, co jest znacznie korzystniejszym oraz lepszym zabiegiem. Podczas regularnego serwisowania warto poprosić o sprawdzenie właśnie tych elementów. Naprawa czy wymiana na nowy wał są dużo droższe niż ich regeneracja, czego z pewnością chcemy uniknąć.

W praktyce zdarza się, że mamy do czynienia z różnymi przypadkami awarii i napraw dokonywanych na wałach napędowych. Nie wolno zatem ignorować pierwszych oznak ani lekceważyć funkcjonowania wałów napędowych. Pominięcie takich problemów może powodować z czasem większe awarie, a co za tym idzie – dodatkowe koszty.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here