AC to obok OC jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń wśród właścicieli pojazdów mechanicznych. W podstawowej wersji jest często oferowane jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, w pakiecie OC/AC. Dlaczego warto mieć AC, niekoniecznie tylko w podstawowej wersji?

Dodatkowe rozszerzenie ochrony

AC, czyli inaczej Autocasco, zalicza się do dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. W przeciwieństwie do OC, które zapewnia odszkodowanie osobom poszkodowanym przez ubezpieczonego, AC zabezpiecza materialnie przed szkodami, które ponosi sam właściciel pojazdu – przy czym dotyczy to jedynie szkód na mieniu. Polisa ta zapewni rekompensatę w przypadku kradzieży samochodu, a także pomoże pokryć koszty naprawy uszkodzeń czy usuwania awarii. A te mogą być nieraz naprawdę spore, szczególnie w przypadku aut nowych i drogich marek!

Zakres ubezpieczenia

Zakres polisy AC jest ustalany indywidualnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe i dlatego może się różnić w zależności od oferty i wybranego wariantu ubezpieczenia. Zwykle jednak ubezpieczeni mogą liczyć na odszkodowanie m.in. w następujących sytuacjach:

 • uszkodzenie pojazdu w wyniku zderzenia,
 • uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie,
 • kradzież pojazdu, jego części lub elementów wyposażenia,
 • uszkodzenie w wyniku działania sił natury (deszcz, grad, piorun, wiatr, lawina itd.)
 • uszkodzenie przez pożar lub wybuch – także wtedy, gdy przyczyną był czynnik pochodzący z wnętrza pojazdu (np. zwarcie).

Przed zakupem warto sprawdzić szczegółowy zakres ochrony w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Wyłączenia odpowiedzialności

Należy pamiętać, że istnieje szereg okoliczności, w których odszkodowanie AC nie zostanie wypłacone. Należą do nich m.in.:

 • prowadzenie samochodu pod wpływem substancji odurzających lub bez ważnych dokumentów,
 • umyślne spowodowanie szkody,
 • pozostawienie kluczyków lub dowodu rejestracyjnego w pojeździe, który został skradziony,
 • nieuzasadnione oddalenie się z miejsca wypadku,
 • błędy w eksploatacji pojazdu.

Więcej szczegółowych informacji na temat ubezpieczenia Autocasco znajdziesz pod adresem: https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ac.

Ubezpieczenie AC to nieoceniona pomoc przy usuwaniu skutków kradzieży, zniszczenia i awarii pojazdu. Aby znaleźć najlepszą ofertę, warto skorzystać z kalkulatora on-line i porównać propozycje wielu towarzystw.

1 KOMENTARZ

 1. Moim zdaniem warto się na nie zdecydować podczas zakupu drogiej marki auta lub zupełnie nowego pojazdu z salonu. Tylko polisa AC może zapewnić nam zwrot kosztów za naprawdę poważne awarie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here