Nic nie wskazuje na to, aby moda na ekologię miała szybko przeminąć. Chęć racjonalnego korzystania ze zdobyczy cywilizacyjnych i ograniczenia konsekwencji dla środowiska naturalnego przeniknęła też do świata kierowców. Odpowiedzią na te potrzeby jest eko-jazda, która niesie ze sobą również korzyści w postaci mniejszego spalania benzyny. Zobacz, w jaki sposób poruszać się po mieście, aby osiągnąć realne oszczędności w tym zakresie

Porada numer jeden: unikaj zbędnego obciążenia

Jeżeli zależy Ci na racjonalnym i jak najbardziej oszczędnym poruszaniu się autem po mieście, staraj się unikać zbędnego obciążenia. Nie oznacza to oczywiście, że masz nie zawozić dzieci do szkoły czy zaprzestać przywożenia zakupów do sklepu. Po to w końcu masz auto, aby żyło się Tobie bardziej komfortowo. Możesz natomiast ograniczyć transport niepotrzebnych przedmiotów, na przykład sprzętu zabranego z działki czy – wyładowanej do granic możliwości – skrzynki z narzędziami. Skoro rzeczy te nie są Ci potrzebne na co dzień, wyjmij je z bagażnika. Twoje auto będzie wtedy spalać mniej.

Porada numer dwa: unikaj pracy silnika na postoju

To dość oczywiste, że w momencie, gdy samochód ma włączony silnik, spala paliwo. Dlatego nie warto włączać silnika jeszcze przed rozpoczęciem jazdy – na postojach zdecydowanie lepiej wyłączyć silnik.

Porada numer trzy: staraj się jeździć sposób płynny

Zupełnie inaczej przebiega spalanie podczas jazdy w trybie sportowym, a inaczej w trybie codziennym, płynnym i przewidującym. Drugi sposób ułatwia spokojne ustawienie się w kolejce przed światłami oraz umożliwia racjonalne zużywanie paliwa. Generalnie w przypadku większości aut specjaliści, którym bliski jest ecodriving, zalecają dojeżdżanie do świateł na biegu – taki tryb zmniejsza zużycie paliwa.

Porada numer cztery: staraj się stosować jednakową prędkość

Przyspieszanie i zwalnianie to czynności, które prowadzą w efekcie do większego zużycia paliwa. Dlatego też poruszanie się z tą samą prędkością najlepiej wpisuje się w ideę eko-jazdy.

Porada numer pięć: zapisz się na szkolenie z eko-jazdy

Jeżeli chcesz zwiększyć dotychczasowe umiejętności, na pewno zainteresują Cię szkolenia flotowe, organizowane przez wyspecjalizowane firmy. Warto zajrzeć na ich strony i zapoznać się z programem całego kursu.

Podsumowując, powyższe porady umożliwią ograniczenie poziomu spalania paliwa w trakcie codziennego poruszania się na mieście, a więc pozwolą na bardziej ekonomiczną jazdę. Twój portfel na pewno będzie Ci wdzięczny. Szerokiej drogi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here