Jedną z bardzo ważnych rzeczy jeśli chodzi o użytkowanie samochodu jest odpowiedni wybór opon oraz felg. Jednak mało który kierowca wie w jaki sposób można wybrać odpowiednie felgi. Warto zapoznać się z możliwymi do znalezienia oznaczeniami na felgach.

Oznaczenia felg

W przypadku samochodów osobowych można zastosować zarówno felgi aluminiowe oraz stalowe, natomiast w przypadku samochodów ciężarowych ze względu na wytrzymałość można zastosować tylko jakie felgi stalowe. Każda felga posiada szereg oznaczeń w formie liczbowej oraz literowej. Przykładowy opis felgi może wyglądać: 7,5Jx16H2 ET35. Każde z tych oznaczeń ma pewne znaczenie.

Pierwsza wartość to szerokość felgi wyrażona w calach. Oczywiście szerokość felgi musi być dobrana w zależności od szerokości opony. Stopniowanie szerokości felg następuje co pół cala. Im szersza opona tym szersza felga powinna być zastosowana. Kolejną kwestią jest litera, która oznacza w jakich pojazdach może być zastosowana felga.

I teraz wyróżnić można między innymi:

  • A, D – wózki widłowe, motorowery, skutery, rowery, ciężarówki oraz półciężarówki
  • J, JJ – samochody osobowe oraz terenowe
  • S, T, V – samochody osobowe z felgami „flatbase”
  • W – ciągniki rolnicze

Następnym parametrem jest średnica felgi, która jest podana w calach (cal to około 2,54 cm). Kolejną kwestią jest oznaczenie przekroju profilu obręczy. Określenie to pokazuje kształt wewnętrzny felgi oraz rodzaje garbów. Wymienić można takie oznaczenia jak H, H2, FH, FH2, CH, EH2+ oraz EH2. Zwrócić uwagę także należy na oznaczenia dotyczące sposobu montowania felgi na piaście. Oznaczenie takie to np 4x 100 czyli 4 śruby o rozstawie średnicy 100 mm. Jak widać różnych parametrów parametrów opisujących felgę jest całkiem sporo i dlatego też odpowiedni wybór felgi jest całkiem ważny.

Jakie felgi?

Odpowiednie parametry to bardzo ważna kwestia, jednak jeszcze trzeba wybrać pomiędzy felgami stalowymi i aluminiowymi. Te pierwsze są tańsze jednak felgi aluminiowe mają bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o wygląd samochodu. Felgi stalowe są o wiele częściej stosowane w popularnych modelach aut, są one tańsze i łatwiejsze w naprawie. Jeśli chodzi o felgi aluminiowe to mają bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o wygląd auta.


Sprawdź również felgi passat b5 i felgi bmw e34

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here