Wbrew pozorom zakup akumulatora do naszego auta wcale nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać. Na rynku dostępnych jest nie tylko wiele modeli, ale także wiele różnych rodzajów. Nie można kupić pierwszego z brzegu akumulatora ponieważ może to prowadzić do problemów z rozruchem auta, krótkim życiem akumulatora czy też nawet problemów z różnymi usterkami w aucie. Warto także postawić na rozwiązania od bardziej uznanych firm i marek tak, aby nie mieć później problemów.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją naszego auta i zobaczyć jakie parametry akumulatora podaje producent. Przede wszystkim bardzo istotną kwestią jest pojemność akumulatora. Nie może być ona zbyt mała ponieważ wtenczas będziemy mieli problem z uruchomieniem samochodu, ani zbyt duża ponieważ wtenczas akumulator będzie ciągle niedoładowany. Maksymalnie od tego co podaje producent może być to więcej o 10%, jednak warto zwrócić uwagę także uwagę na prąd rozruchowy, który powinien być jak największy. Kolejną kwestią, na którą oczywiście trzeba zwrócić uwagę są rzeczywiste rozmiary akumulatora. Nie da się wsadzić większego niż przewidział producent.

Rodzaje akumulatorów

Na rynku dostępne są 3 podstawowe rodzaje akumulatorów: płynny elektrolit, AGM oraz żelowe. Akumulatory z płynnym elektrolitem stosuje w samochodach starszych bez hybrydowych rozwiązań oraz dla kierowców, którzy więcej jeżdżą na trasy niż po mieście. W przypadku akumulatorów AGM elektrolit jest uwięziony przez co akumulator jest odporny na pracę w trudniejszych warunkach oraz pracę cykliczną. W przypadku aut intensywnie użytkowanych tego rodzaju akumulatory sprawdzają się najlepiej.

Dobieranie modelu

Najprościej dobierz akumulator na podstawie specjalnych wyszukiwarek i katalogów producentów, którzy posiadają specjalne bazy produktów. Oczywiście można wybrać dokładnie taki sam model jak się miało do tej pory, jednak jeżeli użytkowało się oryginalnego rozwiązania to trzeba liczyć się z dość znacznymi kosztami. Dodatkowo niestety czasami producenci samochodów umieszczają w swoich autach zbyt słabe akumulatory. Należy także być pewnym stanu swojej instalacji elektrycznej ponieważ może ona również uszkodzić akumulator.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here