Odpowiednio dobrane ogumienie w samochodzie decyduje zarówno o komforcie jak i bezpieczeństwie podczas jazdy. Jak odpowiednio dobrać opony letnie?

Rozmiar i inne parametry opon

Każda opona posiada swój rozmiar obejmujący przynajmniej trzy wartości. Dla przykładu: jeden z najbardziej popularnych rozmiarów, to 205/55 R16, gdzie 205 oznacza szerokość opony, 55 oznacza procentowy stosunek wysokości ściany bocznej do szerokości opony, a 16 oznacza średnicę felgi wyrażoną w calach. Z kolei R oznacza budowę radialną opony. Poza tym każda opona charakteryzuje się parametrami decydującymi o jej własnościach jezdnych, takimi jak: indeks prędkości opon oznaczający maksymalną dopuszczalną prędkość jazdy na danych oponach (wyrażony literowo, np. U, H, V, W) , indeks nośności określający maksymalny nacisk na jedną oponę (wyrażony dwucyfrowo, np. 89, 90, 91), opory toczenia (wyrażona literowo w przedziale A-G), przyczepność na mokrej nawierzchni (wyrażona literowo w przedziale A-G), poziom hałasu zewnętrznego (wyrażony w dB). Żeby prawidłowo dobrać opony letnie, najlepiej sprawdzić w instrukcji samochodu jaki rozmiar oraz jakie parametry jezdne preferuje do danego auta jego producent.

Cena opon

Często jest to czynnik decydujący o tym, jakie dobrać opony letnie. Na cenę ma wpływ przede wszystkim klasa opon. Rozróżniamy trzy klasy: premium (opony o najlepszych parametrach, ale i najdroższe, wybierane najczęściej przez klientów wymagających, którzy jeżdżą dużo, w różnych warunkach i często w stylu bardziej sportowym), klasa średnia (opony o bardzo dobrych parametrach, w przystępnej cenie) i klasa ekonomiczna (opony o parametrach jak najbardziej spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa, ale wybierane najczęściej przez klientów, którzy ze względu na spokojny styl jazdy i niewielkie pokonywane odległości nie mają wygórowanych wymagań i oczekiwań)

Opinie użytkowników

Aby trafnie dobrać opony letnie, warto też poczytać na forach internetowych opinie kierowców, którzy zakupili i użytkowali takie na nie inne opony. Pomoże nam to dokonać zakupu stanowiącego satysfakcjonujący stosunek jakości do ceny. Kiedy mamy już wybrany odpowiedni model, można przystąpić do zlokalizowania sklepu (internetowego lub stacjonarnego), gdzie zakupimy opony. Możemy również zgłosić się do warsztatu wulkanizacyjnego, któremu zlecimy zakup wybranych przez nas opon razem z montażem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here