Kiedy decydujemy się na zakup używanego pojazdu, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że popularność usług takich, jak właśnie sprawdzanie używanych pojazdów przed zakupem, nie wzięła się z przewrażliwienia kupujących. Niestety, w Polsce dość powszechne jest oszukiwanie zainteresowanych zakupem auta i po prostu nie informowanie ich o wadach takiego konkretnego modelu. Aby ustrzec się przed takim procederem, najlepiej dobrze sprawdzić każdy samochód, który chcemy kupić.

Problematyka ta dotyczy głównie pojazdów, które trafiają do nas zza granicy. Widać to zresztą w przypadku wielu ofert – to właśnie samochody sprowadzane mają najlepszą cenę do deklarowanej jakości. Czy nie powinno nas to jednak dziwić?

wyszukanie samochodu

Zagraniczne samochody – czy są tak tanie?

Warto zastanowić się nad tym, skąd biorą się ceny samochodów zagranicznych. Często są one po prostu tańsze, czasem nawet znacznie, od pojazdów z Polski. Samochody te jednak muszą być do naszego kraju sprowadzone – to kosztuje. Samo znalezienie pojazdu też nie zawsze jest szybkie, do tego samym sprowadzeniem czy wyszukaniem ktoś się zajmuje – ktoś, kto prawdopodobnie robi to zawodowo, musi więc zarobić. I tak oto prowizja osoby sprowadzającej oraz koszty, które sprowadzenie wygenerowało, muszą zostać dodane do ceny naszego pojazdu w Polsce. A ona cały czas jest niska, bardzo niska.

Niestety, często jest to powodem tego, że auto zostało sprzedane z uszkodzeniami i wadami technicznymi, o których w Polsce już nikt nam nie powie – dlatego tak bardzo powinniśmy zainteresować się sprawdzeniem samochodów przed zakupem.

Jest jeszcze kolejny powód – w przypadku samochodów sprowadzony do Polski znacznie łatwiej jest cofnąć licznik przejechanych kilometrów czy przedstawić kupującemu sfałszowaną książkę serwisową. Dlatego też powinniśmy jak najlepiej poznać historię danego pojazdu – taka procedura powinna dotyczyć też oczywiście samochodów z polskiej dystrybucji!

Sprawdzanie historii pojazdu – co można zrobić, jak ją poznać?

Opcji jest przynajmniej kilka. W każdym przypadku warto sprawdzić, jakie informacje zostaną nam dostarczone przez stronę https://historiapojazdu.gov.pl. Aby wygenerować darmowy raport, będzie nam jednak potrzebny numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji. Nie powinniśmy mieć jednak problemów z ich uzyskaniem. Jeżeli byłoby inaczej, to będzie to zdecydowanie podejrzane.

Informacje w raporcie będą dość podstawowe, warto jednak zwrócić uwagę na zarejestrowany przebieg, fakt, czy samochód nie został zgłoszony jako kradziony oraz na to, czy często zmienia właściciela. Jeżeli w ostatnim czasie właściciel zmienia się regularnie – nie kupujmy danego pojazdu! Nikt w końcu z własnej woli nie sprzedaje pojazdu, który chciał kupić, po tak krótkim czasie – wróży to różnorodne problemy techniczne, których nowi właściciele chcą się pozbyć.

Oczywiście najwięcej o pojeździe dowiemy się wtedy, gdy zlecimy jego sprawdzenie. W takim przypadku warto zlecić to profesjonalistom, do których należą m.in. pracownicy firmy MobilEkspert. Wybieramy samochód (a raczej konkretne ogłoszenie), zgłaszamy się do firmy, wybieramy interesujący nas pakiet usług, a pracownik firmy umawia się ze sprzedającym na oględziny – nigdzie sami nie jedziemy, to olbrzymia oszczędność czasu i pieniędzy. Po oględzinach, w ciągu maksymalnie 48 godzin, drogą elektroniczną trafia do nas dokładny raport, którego przykład można zobaczyć pod adresem https://mobilekspert.pl/raport-samochodowy.php. Czeka tam na nas nie tylko dużo informacji o pojeździe, ale również rady eksperta firmy – czy samochód wartko kupować, czy też nie. Jest to bardzo przydatne dla osób, które mogłyby mieć problemy z interpretacją otrzymanych wyników, które trzeba też zestawić z ceną, jak i z innymi propozycjami na rynku, które w tej cenie można otrzymać.

Usługi tego typu są coraz popularniejsze – są relatywnie tanie, do tego sami oszczędzamy czas i pieniądze, nie musząc samodzielnie dokonywać oględzin. Może się okazać, że cena pakietu jest zbliżona do ceny paliwa, którą wydalibyśmy, jeżeli sami zdecydowalibyśmy się na sprawdzenie danego pojazdu.

Zabezpiecz się odpowiednią umową!

Na końcu pamiętajmy, żeby pomiędzy nami a sprzedającym została zawarta odpowiednia umowa kupna/sprzedaży samochodu. Jest to bardzo istotne, aby znalazły się w niej dane, które w jasny sposób wskazują nie tylko kupującego i sprzedającego, ale również pojazd, który jest przedmiotem transakcji.

Zachęcamy również do tego, aby nie dać namówić się na żadne odstępstwa „od stanu faktycznego” w przypadku podpisywania umów – są to m.in. propozycje podpisania umowy z byłym właścicielem pojazdu, a nie z faktyczną osobą, która nam go sprzedaje (najczęściej osoba zza granicy) czy wpisywaniu na umowie niższych kwot, niż zostaną faktycznie zapłacone. Może się bowiem okazać, że w przypadku problemów, wspominane kwestie będą problematyczne – jeżeli nagle okaże się, że pojazd ma cofnięty licznik, problemem może być to, że jego wartość została zaniżona o 10 tys. – w końcu w tym momencie cena odpowiada realnemu stanowi pojazdu!

Jeżeli szukacie przykładowej umowy kupna-sprzedaży, wejdźcie w link https://www.motocontroler.com/pobierz/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu/ – możecie ją tutaj wygodnie pobrać!

Stronę Motocontroler, która również świadczy usługi sprawdzania pojazdów, warto poznać jeszcze z jednego powodu – pod adresem https://www.motocontroler.com/pobierz/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu/ zobaczycie prawdziwe historie opisujące faktyczny stan pojazdów, które miały być tak doskonałe. Dzięki temu zrozumiecie skalę oszustw, które zdarzają się na polskim rynku samochodów używanych – nie dajcie się oszukać i zawsze sprawdzajcie używane pojazdy przed zakupem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here