Od 1 maja 2000 r. są wydawane nowe tablice rejestracyjne, a wraz z nimi naklejka kontrolna z wydrukowanym numerem rejestracyjnym. Zgodnie z Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. powinna być naklejona w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Przy jej naklejaniu należy zwrócić uwagę na wycieraczkę – nie może ona zasłaniać naklejki. Wszystko jest dobrze do czasu, aż przyjdzie nam usunąć starą naklejkę, np. po zakupie używanego samochodu. Trudne dojście do jej lokalizacji (spowodowane pochyleniem szyby), trwały klej i specjalna, ponacinana konstrukcja naklejki bardzo utrudniają to zadanie.

Zanim zaczniesz – przygotuj się

Aby bezproblemowo usunąć naklejkę, przygotuj się wcześniej. Potrzebne Ci będą:

  • opalarka lub suszarka do włosów
  • spirytus, benzyna ekstrakcyjna lub zmywacz silikonu
  • żyletka albo skalpel
  • szmatka
  • pomocna może być także plastikowa szpachelka

Wybierz dobrą porę dnia – wieczorem, w słabo oświetlonym miejscu będzie trudniej – szczególnie ciężko będzie zauważyć rozmazane resztki kleju. Następnego dnia w słońcu mogą pokazać się piękne smugi. Dobrze jest też zdejmować naklejkę w wyższych temperaturach – w słoneczny dzień albo w ogrzewanym garażu. Będziesz podgrzewał szybę – jeśli będzie zbyt zimna, duża różnica temperatur może spowodować jej pęknięcie.

Podgrzewamy szybę

Na początek podgrzej szybę w miejscu startej naklejki. Jeśli robisz to opalarką – nie ustawiaj jej na maksymalną temperaturę i trzymaj z znacznej odległości. Lepiej popracować trochę dłużej niż zbyt mocno rozgrzać szybę w jednym miejscu. O pęknięcie termiczne nietrudno, a wymiana przedniej szyby to kosztowna przyjemność. Gdy szyba jest już ciepła – żyletką lub skalpele podważ jeden narożnik. Nie przestawaj podgrzewać i delikatnie odklejaj naklejkę. Gdy się porwie, możesz użyć plastikowej szpachelki do jej usunięcia.

Na koniec – dokładne oczyszczenie szyby

Nawet jeśli bardzo dobrze usunąłeś naklejkę, z pewnością pozostały jeszcze resztki kleju. Na czystą szmatę nalej trochę benzyny ekstrakcyjnej lub zmywacza silikonu i kilkukrotnie wytrzyj resztki kleju. Tak oczyszczona szyba jest odtłuszczona i gotowa na umieszczenie nowej naklejki. Niektórzy przed tą czynnością umieszczają naklejkę kontrolną na bezbarwnej, dwustronnej folii samoprzylepnej – pozwala to na nieniszczące przeniesienie naklejki np. na nową szybę po wymianie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here