Jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży auta. Na co zwrócić uwagę i na jakie zapisy

Umowa kupna sprzedaży jest niezbędna przy kupnie, ale również do sprzedania samochodu. Powinna być zawarta przed oddaniem kluczyków oraz dowodu rejestracyjnego. Wiele osób nie wie dokładnie jak powinna brzmieć. Podpowiemy jak sprawdzić umowę kupna/sprzedaży auta, by nie doszło do konfliktu pomiędzy kupującym, a sprzedającym.

Umowa kupna sprzedaży – do czego jest potrzebna?

Umowa kupna/sprzedaży samochodu jest bardzo ważna, ponieważ na jej podstawie możemy zarejestrować, ale również wyrejestrować auto. Można zrobić to także online, ale potrzebna jest nam dobrze skonstruowana umowa sprzedaży/kupna auta. Przy rejestracji auta potrzebna będzie właśnie umowa, ale również karta pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Niezbędny jest również dowód. Urzędnik sprawdza dane z dowodu osobistego z tymi, które znajdują się na umowie. W ten sposób mamy pewność, że auto faktycznie do nas należy. Podobnie jest jeśli chodzi o wyrejestrowanie auta.

W ten sposób mamy pewność z kolei, że ubezpieczyciel nie będzie chciał pobierać od nas opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zarówno w przypadku zarejestrowania, jak również wyrejestrowania auta bardzo ważna jest umowa kupna/sprzedaży.

Co powinna zawierać umowa kupna/sprzedaży auta?

  1. Dane stron umowy – strony umowy to sprzedający oraz sprzedawca. Musimy umieścić w niej imię, nazwisko oraz takie informacje, jak adresy zameldowania oraz numery PESEL oraz serie dowodów osobistych. Można również podać numer innego dokumentu, który może zastąpić dowód osobisty. Najczęściej dopuszczalny jest paszport.
  2. Dane pojazdu – w przypadku sprzedaży samochodu bardzo ważne jest umieszczenie informacji na temat samego pojazdu, w tym niezbędny jest numer rejestracyjny, numer VIN, a także wpisać można numer silnika, a także oznaczenia pojazdu, takie jak moc silnika i jego pojemność. Ważny jest model i marka pojazdu oraz rok produkcji. Numer rejestracyjny jest bardzo ważny, ponieważ po wyrejestrowaniu może się on zmienić.
  3. Warunki umowy – w umowie musi znaleźć się informacja, w jaki sposób sfinansowany został zakup – czy poprzez opłatę gotówką, czy może przez przelew. Bardzo ważna jest również data, w której został wydany samochód. Czasem jest to ten sam dzień co dzień zawarcia umowy, ale również są sytuacje, kiedy nasz samochód jest wydawany nieco później.
  4. Oświadczenie sprzedającego, że samochód, czyli przedmiot naszej transakcji, nie jest zajęty przez komornika, ani nie ma innych przeszkód, by mógł być on sprzedany.
  5. Oświadczenie, że samochód jest własnością osoby kupującej.
  6. Informacje o liczbie kluczyków, a także wszystkich dokumentów, jakie są dołączane wraz z umową.
  7. Podpisy każdej ze stron.

Jeśli umowa kupna/sprzedaży dotyczy firmy, a nie osoby prywatnej, wtedy ważne by na umowie były:

-nazwa firmy

-NIP i REGON firmy

W umowie kupna/sprzedaży bardzo ważne jest również wpisanie współwłaściciela, jeśli taki występuje. Można wpisać współmałżonka lub dziecko, jednak potrzebne jest wpisanie do umowy danych dziecka i danych głównego właściciela. Musi być również w umowie sprecyzowane, ile pieniędzy daje każda ze stron.

Na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu umowy kupna/sprzedaży auta?

Bardzo ważne jest przejrzenie umowy kupna/sprzedaży. Trzeba sprawdzić, czy dane auta się zgadzają, a także, czy mamy dobrze sprecyzowane kto jest właścicielem oraz jaka kwota i w jaki sposób została wpłacona za pojazd. Po numerze VIN warto również sprawdzić, czy dany pojazd ma faktycznie taki przebieg, czy zgadza się jego moc silnika, a także pojemność.

Przed zakupem samochodu należy zweryfikować wszystkie dane. Przede wszystkim bardzo potrzebna jest informacja o dacie zawarcia umowy. Od kupna samochodu mamy 14 dni na jego przerejstrowanie na nową osobą. Również osoba, która sprzedaje samochód powinna zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta do wydziału drogowego.

Dodaj komentarz