Opony stanowią jeden z najważniejszych elementów w każdym pojeździe. Dotyczy to również motocykli i skuterów. Jak wybierać opony do motocykli? Gdzie znaleźć wysokiej jakości produkty w atrakcyjnych cenach?

  1. Znaczenie opon
  2. Jak czytać oznaczenia?
  3. Przeznaczenie opon
  4. Polecane marki

Znaczenie opon

Opony stanowią element łączący pojazd z podłożem, dlatego od ich jakości i stanu zależy komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowcy. Odpowiednie ogumienie pomaga utrzymać przyczepność w każdych warunkach atmosferycznych, zmniejszyć spalanie i zminimalizować emitowany hałas. Warto pamiętać, że na jakość opony ma wpływ nie tylko klasa użytych materiałów i staranne wykonanie, ale również rok produkcji, ponieważ nawet najlepsza guma z czasem parcieje, a wykonane z niej opony motocyklowe tracą swoje właściwości.

Jak czytać oznaczenia?

W decydującej większości przypadków wszystkie niezbędne informacje znajdują się na bocznej ścianie opony. Jest tam wyszczególniony producent i model opony, a także jej szerokość w milimetrach, profil (stosunek wysokości do szerokości wyrażony w procentach), maksymalna prędkość (oznaczenia literowe od B do Y, gdzie B wynosi do 50 km/h, a Y – 300 km/h), indeks nośności w kilogramach (oznaczenie liczbowe od 50 do 130, gdzie 50 to maksymalne obciążenie 190 kg, a 130 – 1900 kg) oraz średnica felgi w calach. Zazwyczaj na oponie znajduje się również określenie typu konstrukcji (R: radialna, -: diagonalna, B: diagonalna z opasaniem). Są też symbole określające rodzaj opony: TL (tubeless, czyli bezdętkowa) oraz TT (tube type, czyli opona, do której wymagana jest dętka). Szeroki wybór wszystkich rodzajów opon motocyklowych znajdziesz na Allegro.

Przeznaczenie opon

Opony do motocykli różnią się w zależności od przeznaczenia – inne ogumienie wykorzystuje się w terenowych pojazdach typu enduro czy cross, a inne na torze wyścigowym czy do jazdy po mieście. Na błoto i off-roadowe wyprawy świetnie sprawdzi się bieżnik kostka i szeroka opona, natomiast lepszą przyczepność przy skomplikowanych manewrach zapewni węższe ogumienie z płytszymi żłobieniami. Opony motocyklowe różnią się też w zależności od tego, czy mają być zamontowane na przód czy tył pojazdu – perfekcyjne skomponowane komplety na przód i na tył znajdziesz na Allegro.

Polecane marki

Wśród godnych zaufania, sprawdzonych marek można wymienić między innymi Pirelli (na przykład serie Diablo i Angel), Metzeler, Michelin (w tym świetną linię Pilot) czy Dunlop. Ogromny wybór opon tych i wielu innych producentów znajdziesz w serwisie Allegro.

Źródło zdjęcia: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here