Klocki hamulcowe piszczą w Twoim samochodzie? – sprawdź, co może być tego powodem
Zapewne każdy kierowca zna ten dźwięk – pisk i zgrzyt podczas hamowania aż do momentu całkowitego zatrzymania samochodu. Jest to dość częsty problem zarówno w starszych, jak i nowych samochodach. Zastanawiasz się, czym ten nieprzyjemny pisk jest spowodowany? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule, do którego lektury zapraszamy.
Piszczące hamulce – czym jest to spowodowane?
Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych układów w każdym samochodzie, który ma decydujący wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Jednym z częstszych problemów związanych z eksploatacją układu hamulcowego jest charakterystyczny pisk podczas hamowania, który najprawdopodobniej oznacza zużycie klocków hamulcowych. Drgania, które odczuwamy, to wynik tarcia pomiędzy klockami a tarczą hamulcową.
Dlaczego klocki hamulcowe piszczą? Przyczyny zużycia
Przyczyn piszczenia klocków hamulcowych może być naprawdę wiele. Najczęściej pisk jest po prostu efektem nadmiernego zużycia okładzin ciernych, do którego dochodzi w momencie, gdy okładziny dotykają bębna lub tarczy. Obecnie coraz więcej samochodów posiada kontrolkę informującą o tym, że okładzina klocka jest już zużyta. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego jak dokonać zakupu nowych klocków hamulcowych.
Powodem piszczenia mogą być również różnego rodzaju zabrudzenia, które gromadzą się w zacisku i utrudniają pracę tłoczkom. Wówczas zdjęcie koła i porządne płukanie powinno rozwiązać problem. Za nieprzyjemne odgłosy odpowiadają też nienasmarowane zaciski lub tłoczki hamulcowe. W tym przypadku należy oczyścić i przesmarować elementy zacisku oraz wymienić osłonki gumowe, czyli tzw. reperaturki.
Co zrobić, kiedy nowe klocki hamulcowe piszczą?
Co w sytuacji, kiedy nasze klocki hamulcowe są nowe, a jednak piszczą? Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest poluzowanie się elementów mocowania (blaszek, bolczyków). Jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemnych odgłosów, warto pamiętać również o tym, by przy montażu nowych klocków hamulcowych przesmarować zaciski oraz tłoczki miedzianym smarem wysokotemperaturowym. Taki smar można zakupić w sklepie z akcesoriami i kosmetykami samochodowymi Motochemia.pl. Zdarzają się również sytuacje, kiedy powodem piszczenia klocków, jest ich zbytnia twardość. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana klocków. Największą tendencję do wydawania pisków mają klocki metalowe. Na szczęście występują one głównie w samochodach sportowych. Niezależnie od rodzaju klocków, ich pisk może być wywołany stylem prowadzenia pojazdu. Piszczenie klocków może nasilać jazda w korkach, jazda po górzystych terenach, a także długie parkowanie, co może prowadzić do utleniania się tarcz hamulcowych i absorbowania wilgoci przez klocki.
Jakie klocki hamulcowe wybrać?
Hałaśliwość klocków hamulcowych to najczęściej domeną tanich i słabiej jakości produktów. Z tego też powodu warto pamiętać, że najbardziej opłacalny jest zakup wysokiej jakości klocków renomowanych producentów. Pomimo że cena takich klocków może być trochę wyższa od tańszych zamienników, to w dłuższej perspektywie ich zakup jest bardziej opłacalny. Koniecznie należy unikać klocków hamulcowych, na których nie ma nazwy producenta lub jest ona całkowicie nam nieznana. Na rynku nie brakuje również podróbek (zwłaszcza na aukcjach internetowych), które kuszą atrakcyjnymi cenami, ale i ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Wystrzegać powinniśmy się też produktów bez jakiejkolwiek gwarancji.
Warto pamiętać, że dobrej jakości klocki hamulcowe dodatkowo wyposażone są w specjalne nakładki wyciszające piski. W droższych produktach stosuje się również trwalsze okładziny cierne, co przekłada się na ich dłuższą żywotność. Światowymi liderami w produkcji komponentów układu hamulcowego są takie firmy, jak: Textar, Ate, Optimal czy TRW. Produkty tych renomowanych marek znaleźć można w sklepie motoryzacyjnym Motochemia.pl w dziale z klockami hamulcowymi.
Więcej przydatnych informacji i porad na temat klocków hamulcowych znajdziesz na blogu motoryzacyjnym sklepu Motochemia.pl