Nawet najlepiej zadbany samochód nie będzie wyglądał w pełni atrakcyjnie, jeśli nie zadbasz o pielęgnację opon. Co więcej – niewymagające wielkiego zaangażowania zabiegi kosmetyczne pomogą Ci również utrzymać ogumienie w lepszym stanie, dzięki czemu poprawi się Twoje bezpieczeństwo na drodze. Dowiedz się, czym i w jaki sposób pielęgnować opony swojego auta, by nie tylko wyglądały dobrze, ale również służyły przez dłuższy czas.

Dlaczego warto pielęgnować opony?

Najważniejszy aspekt pielęgnacji ogumienia to oczywiście utrzymanie opon w dobrym stanie i podniesienie bezpieczeństwa na drodze. Zły techniczny pojazdu – a zatem również zużyte ogumienie – jest jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadków drogowych.

O opony warto zadbać również ze względu na czynnik ekonomiczny. Jeśli podejmiesz się regularnej pielęgnacji ogumienia, konieczność jego wymiany na nowy komplet będzie zachodziła znacznie rzadziej. Oczywiście każdy komplet opon ma swój określony okres używalności i ze względów bezpieczeństwa nie powinien być on przekraczany – jednak aby się do niego zbliżyć lub przez cały ten okres cieszyć się dobrymi oponami, musisz podjąć odrobinę wysiłku, by utrzymać ich odpowiednią jakość.

Wreszcie pozostaje walor wizualny. Chemia samochodowa do czyszczenia i pielęgnacji opon sprawi, że na tle wypolerowanego lakieru wyróżnią się również czarne i połyskujące opony. Żaden szanujący się pasjonat autodetailingu nie pozwoli, by opony w jego pojeździe były szare i zakurzone.

Mycie opon – podstawa pielęgnacji

Zanim zaczniesz nakładać na opony środki konserwujące gumę, najpierw musisz je dokładnie wyczyścić.

  • Zacznij od spłukania większych zabrudzeń myjką ciśnieniową.
  • Teraz wyszoruj opony szczotką lub gąbką namoczoną w szamponie. Możesz użyć też aktywnej piany. Unikaj preparatów z woskiem, które obniżają przyczepność.
  • Na końcu spłukaj resztki zabrudzeń oraz środka czyszczącego. Wysusz opony lub zostaw do wyschnięcia.

Do mycia opon wystarczy szampon samochodowy, jednak w sklepach motoryzacyjnych nie brakuje środków czyszczących przeznaczonych specjalnie do ogumienia.

Konserwacja – wydłuż żywotność ogumienia

Po dokładnym wyczyszczeniu opon przyszedł czas na zastosowanie preparatów, które podniosą ich odporność na działanie soli, wody, promieni UV oraz innych warunków atmosferycznych. Wiele środków dodatkowo podnosi estetyczne walory ogumienia, nadając mu czarny połysk. Nabłyszczacze do opon występują w formie sprayu, pianki lub mleczka. Jeśli chcesz, żeby Twoje opony rzucały się w oczy dzięki błyszczącej czerni, użyj czernidła, które posiada dodatek czarnego barwnika Uważaj jednak, by nie poplamić nim felg, gdyż może być trudne do usunięcia). Najbardziej wydajnym środkiem konserwacji są dressingi, które działają najdłużej.

Jak używać środków do pielęgnacji opon?

Preparaty należy nakładać na boczną powierzchnię opon, a następnie dokładnie wcierać w gumę. Musisz pamiętać o unikaniu bieżnika, ponieważ pod wpływem środków zmniejszy się jego przyczepność do nawierzchni. Uważaj również, by preparat nie dostał się na tarcze hamulcowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here