Pasy zębate mają za zadane przenosić napęd wraz z przekładniami. Stosowane są praktycznie we wszystkich dziedzinach przemysłu. Rozróżnia się różne rodzaje pasków, w zależności od urządzenia, w jakim są montowane.

Pasy posiadają grube, nisko umieszczone zęby, które podczas pracy zazębiają się z uzębionymi kołami pasowymi. Takie połączenie sprawia, że przełożenie jest stałe, dzięki czemu wał i łożyska nie są tak obciążone, jak ma to miejsce na przykład przy pasach klinowych. Co więcej, przekładnie pasowe są przystosowane do pracy przy naprawdę dużej prędkości – ok. 80 m/s.

Jak wyglądają pasy zębate?

Najczęściej pasy zębate wykonuje się z gumy syntetycznej, która jest odporna na szkodliwe działanie substancji chemicznych różnego pochodzenia. Każdy z nich ma elementy nośne – zwykle są to wtopione w gumę linki stalowe lub poliamidowe. Pasy zębate, jak wcześniej wspominaliśmy, mogą mieć umieszczone zęby nisko, ale nie tylko. Istnieją również takie, których uzębienie znajduje się po dwóch stronach, co pozwala na pracę pomiędzy kilkoma kołami. Ich cechy charakterystyczne to duża wytrzymałość, odporność na zużycie, elastyczność i mała rozciągliwość.

Najpopularniejsze pasy zębate to te jednostronne, jednak na rynku można znaleźć jeszcze inne modele, jak np. pasy zębate dwustronne symetryczne, czy dwustronne naprzemianległe. Wyróżnia się też rodzaje pasów ze względu na kształt uzębienia: okrągłe, trapezowe (używane w silnikach spalinowych), podwójne oraz ewolwentowe.

Do czego używa się pasów zębatych?

Pasy zębate stosuje się w wielu różnych dziedzinach przemysłu, najczęściej są to: wiertarki, napędy przenośników taśmowych i rolkowych, prasy, czy też wentylatory. Razem z kołami zębatymi tworzą zespół przekładni, który jest elementem niezbędnym w każdej maszynie. To one tak naprawdę tworzą silniki spalinowe, a także umożliwiają działanie wielu sprzętom. Odpowiedni dobór elementów do maszyny gwarantuje jej ciche i bezawaryjne działanie.

Szukasz wysokogatunkowych pasów zębatych? Sprawdź ofertę sklepu internetowego Akcesoria.cnc.info.pl – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/26-mechanika/pasy-zebate-kola-zebate

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here