W każdym samochodzie, na desce rozdzielczej znajduje się mnóstwo informacji, np. prędkość, obroty silnika, ilość paliwa w baku, bądź temperatura oleju. Jednakże poza tymi podstawowymi informacjami, samochód przekazuje nam znacznie więcej danych za pomocą tzw. kontrolek, czyli lampek zapalających się z zależności od obecnego stanu naszego pojazdu.

Czerwone kontrolki w aucie

Kontrolki, którymi powinniśmy przejmować się najbardziej są koloru czerwonego. informują nas one o problemach w samochodzie, które należy jak najszybciej naprawić, bo w innym wypadku pojazd może ulec poważnej awarii. Wśród kontrolek tego koloru znajduje się informacja o zbyt niskim ciśnieniu oleju, co może grozić zatarciem silnika, informacja odnośnie zaciągniętego hamulca ręcznego, co może powodować zniszczenie tarcz i klocków hamulcowych, kontrolka sygnalizująca przegrzewanie się silnika, lub taka, która sygnalizuje otwarte drzwi co może doprowadzić do wielkiego nieszczęścia.

Zółty kolor – ostrzegawczy?

Inny kolor tych lampeczek to jest kolor żółty. Oznacza on drobne awarię lub załączanie się niektórych systemów, w które nasze auto jest wyposażone. Takie kontrolki informują nas chociażby o niskim poziomie paliwa lub odłączonej poduszce powietrznej, jednakże sygnalizują też nieprawidłowe działanie systemu wtrysku, bądź zużycie klocków hamulcowych i w takich wypadkach powinniśmy udać się jak najszybciej do serwisu. Żółte kontrolki to również systemy ESP lub ABS. Jeśli taka kontrolka świeci się przez cały czas oznacza to nieprawidłowe działanie jednego z powyższych systemów, lecz jeśli lampka pulsuje np. przy poślizgu świadczy to o jej prawidłowym funkcjonowaniu.

Prawidłowe działanie

Ostatnią grupą światełek na naszej desce rozdzielczej, są kontrolki zielone informujące o prawidłowo działających funkcjach, w które auto zostało wyposażone. do tej grupy zaliczamy np. regulator stałej prędkości, potocznie zwany tempomatem. Lampka zapali się w momencie uruchomienia tej funkcji przez kierowcę i zgaśnie po wyłączeniu. Identycznie samochód poinformuje nas o użyciu świateł mijania, świateł dziennych, bądź kierunkowskazów, które na dodatek będą mrugały.

Istnieje jeszcze kontrolka o absolutnie indywidualnym kolorze zastrzeżonym tylko dla niej. Jest to kontrolka świateł drogowych (długich), która świeci się na jasnoniebieski kolor.


Przeczytaj także mata do bagażnika

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here