Wynajem samochodów cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Wybierając wypożyczalnię, większość osób kieruje się przede wszystkim względami finansowymi. Ostateczna cena wynajmu auta zależy jednak nie tylko od jego klasy oraz okresu, na jaki jest wypożyczane, ale również od tego, czy w umowie wynajmu znajduje się zapis o limicie kilometrów.

O co chodzi z tym limitem kilometrów?

Limit kilometrów, jak sugeruje sama jego nazwa, jest swego rodzaju ograniczeniem. Mówi on, ile kilometrów możesz pokonać danym autem w ciągu doby. Jeśli auto wynajmowane jest na kilka czy kilkanaście dni, dobowy limit kilometrów mnożony jest przez liczbę dni, na które została podpisana umowa – dzięki temu w razie potrzeby możesz przejechać jednego dnia znacznie więcej kilometrów, niż wynosi dobowy limit. Przekroczenie limitu skutkuje koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty za każdy nadprogramowy kilometr. Opłata taka nie jest jednak przeważnie specjalnie wygórowana i wynosi kilkanaście lub kilkadziesiąt groszy za każdy nadliczbowy kilometr. Podsumowując, nie da się ukryć, że limit kilometrów w mniejszy lub większy sposób ogranicza swobodę korzystania z wynajętego auta.

Jakie zasady dotyczące limitu kilometrów są stosowane przez polskie wypożyczalnie?

Poszczególne wypożyczalnie ustalają własne zasady dotyczące limitu możliwych do przejechania kilometrów. Większość zapewnia różne opcje, by dopasować swoją ofertę do potrzeb różnych klientów na bardzo konkurencyjnym rynku. Jedną z nich jest możliwość wynajmu samochodu bez limitu kilometrów. Wariant taki jest dostępny zazwyczaj tylko w przypadku krótkoterminowego wynajmu samochodu – firmy zabezpieczają się w ten sposób przed nadmierną eksploatacją swojej floty. Wynajem auta bez limitu jest też oczywiście droższy – zazwyczaj o kilkadziesiąt złotych za dobę – niż opcja z limitem kilometrów. W niektórych wypożyczalniach można wynająć samochód zarówno z limitem, jak i bez limitu kilometrów. Jedną z nich jest ogólnopolska wypożyczalnia samochodów ABACUS CAR RENTAL, w której na krótki termin, to znaczy od jednego do 30 dni, można wynająć auto bez limitu kilometrów lub z limitem 300 kilometrów na dobę.

Z limitem czy bez limitu. Którą opcję wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie będziesz użytkować wypożyczone auto. Jeśli zdecydujesz się na wynajem samochodu w Gdańsku z zamiarem dojechania do Krakowa jeszcze tego samego dnia, limit 300 kilometrów będzie oczywiście niewystarczający. Jeśli jednak Twoje auto uległo awarii i korzystasz z usług wypożyczalni, by wynająć samochód, którym będziesz dojeżdżać do pracy kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów przez 5 dni w tygodniu, lepszym wyborem będzie opcja z limitem kilometrów – na pewno go nie przekroczysz, a zapłacisz mniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here