Akumulatory we współczesnych pojazdach to najważniejsze elementy – bez nich pojazd nie ruszy, a większość systemów bezpieczeństwa czy poprawiających komfort nie zadziała. Jednak jak każdy podzespół pracujący intensywnie na co dzień, również akumulator może ulec zużyciu i wymagać wymiany. Stawiane jest wtedy pytanie, jaki akumulator wybrać do samochodu, by cieszyć się długą bezawaryjną pracą.

Dobór akumulatora – typ

Zanim zacznie się spoglądać na ranking akumulatorów w celu wyboru najlepszego, dostosowanego do potrzeb akumulatora, warto sprawdzić, jakie parametry musi mieć, by pasował do pojazdu. Najprostszym rozwiązaniem będzie odczytanie tych informacji ze starej baterii, gdyż to ona najlepiej wskaże, jaka bateria pod względem parametrów będzie dobra. Nie zawsze jednak jest taka możliwość albo też nowa bateria z założenia ma być mocniejsza. Wtedy pozostaje sprawdzenie w specyfikacji samochodu, jakie pojemności i parametry akumulatorów są optymalne dla danej wersji auta, uwzględniając jego wyposażenie. Jeżeli taka jest niedostępna, warto skorzystać z wygodnej wyszukiwarki akumulatorów. Pozwoli ona na poznanie optymalnych parametrów akumulatora dla wybranego typu pojazdu, bez konieczności sprawdzania takich informacji w dokumentach.

Parametry akumulatora

Na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim typ akumulatora – klasyczny bezobsługowy, EFB, żelowy a może AGM? Zawsze należy pozostać przy tym samym typie, w który samochód był wyposażony. Drugą bardzo istotną kwestią będzie pojemność oraz prąd rozruchowy. Pojemność akumulatora podawana w amperogodzinach – Ah powinna być zbliżona do tej z poprzedniego akumulatora, tak by zapewniać prąd dla wszystkich odbiorników w pojeździe. Prąd rozruchowy podawany w amperach A musi wystarczyć do rozruchu pojazdu, co w szczególności w przypadku diesli ma znaczenie. Poza tym, wymiary akumulatora, położenie biegunów – tak zwany prawy lub lewy plus, jak i ich rozmiar – to wszystko ma istotny wpływ na to, jaki akumulator jest potrzebny do samochodu.

Najlepsze produkty

Kiedy już będą znane podstawy doboru akumulatora, przychodzi czas na zastanowienie, jaka marka i model baterii będzie spełniała najlepiej wszystkie potrzeby. Wbrew pozorom nie zawsze cena czy wyśrubowane parametry oznaczają najlepszy produkt. Niektóre modele mimo deklaracji szybko tracą właściwości użytkowe i tuż po okresie gwarancji zachodzi potrzeba ich wymiany. Każdy producent stosuje swoje technologie podnoszące walory użytkowe akumulatorów. Kratki o specjalnej budowie, dodatki do elektrolitów, chłonne płytki – to tylko niektóre z nich. Zwykle firmy mają dwie lub więcej linii produktów odpowiadających na potrzeby klientów. Wersje ekonomiczne, skierowane do osób biorących pod uwagę przede wszystkim cenę i sprzedawane zwykle w marketach oraz wersje lepsze, premium. W tańszych akumulatorach często stosowane są starsze technologie. Ich trwałość może być znacząco niższa.

Dobrym sposobem na dowiedzenie się, jakiej marki produkty najlepiej się sprzedają, są najbardziej cenione, będzie ranking baterii. Dzięki niemu można uzyskać informacje o najlepszych produktach w dobrych cenach. Przykładem takiego rankingu jest ten udostępniany przez profesjonalną witrynę akusfera.pl, który zawiera aktualne dane o sprawdzonych modelach akumulatorów dostępnych na rynku polskim. Wiarygodny ranking pozwoli dokonać trafnego wyboru i cieszyć się nim przez kilka lat, nie narażając na niespodziewane awarie auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here