Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do ekologicznych rozwiązań, zwłaszcza w przypadku samochodów. Rosnące limity emisji CO2 wymuszają na producentach korzystanie z napędu hybrydowego przy produkcji nowych aut. Na czym polega to rozwiązanie i czym różnią się poszczególne jego rodzaje? Podpowiadamy.

 

Czym jest napęd hybrydowy?

Napęd hybrydowy na czym polega? W najprostszym ujęciu jest to samochód w którym zamontowany jest specjalny rodzaj silnika, który korzysta z przynajmniej dwóch źródeł energii. W klasycznej hybrydzie jest to prąd elektryczny oraz benzyna. Rozwiązanie takie jest bardzo ekologiczne, ponieważ przy normalnej jeździe auto korzysta tylko i wyłącznie z zasilania z baterii. Przełącza się na benzynę w momencie w którym energia elektryczna jest na wyczerpaniu. Dla kierowcy jest to duża wygoda, ponieważ całym tym procesem steruje elektronika. Takie pojazdy wzbudzają zainteresowanie zwłaszcza wśród osób, które często pokonują krótkie dystanse i podróżują głównie po mieście.

 

Istotną zaletą klasycznej hybrydy jest także to, że auto w pewnym niewielkim stopniu ładuje swoją baterię. Odbywa się to na przykład w trakcie hamowania. Auta z napędem hybrydowym cieszą się popularnością głównie ze względu na dużą oszczędność paliwa oraz niską awaryjność. System ten działa w pełni automatycznie, a kierowca nie odczuwa dyskomfortu w momencie przełączania się jednostki napędowej. Zastosowano w nich tak zwany akumulator trakcyjny dzięki któremu można poruszać się nawet na kilkukilometrowym dystansie przy wyłączonym silniku spalinowym. Zużycie paliwa jest mniejsze głównie w jeździe miejskiej, ponieważ auto ma wiele sprzyjających okazji do naładowania baterii.

 

Czym jest napęd hybrydowy plug-in?

Jednym z najnowszych rozwiązań wśród napędów we współczesnych autach jest tak zwana hybryda plug-in. Jak sama nazwa wskazuje, taki samochód można podłączyć do gniazdka elektrycznego i w wygodny sposób uzupełnić zapas jego energii. Jest to rozwiązanie dużo bardziej innowacyjne od klasycznej hybrydy, w której auto odzyskuje energię tylko i wyłącznie z hamowania i jazdy. Dzięki temu samochód jest w stanie pokonać na samej baterii dystans nawet pięćdziesięciu kilometrów, nie korzystając przy tym zupełnie z zatankowanego paliwa. Oczywiście w takim przypadku zamiast baterii, zamontowano w aucie pojemny akumulator, który nie wpływa w istotny sposób na ciężkość auta, co nie powoduje zmniejszenia jego osiągów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć także na stronie https://twoje-surfowanie.pl/.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here