Najważniejsze punkty umowy leasingowej
Leasing w ostatnich latach to jedna z najpopularniejszych form finansowania inwestycji do każdej firmy. Leasingodawcy kuszą potencjalnych leasingobiorców przeróżnymi atrakcyjnymi zapisami w umowie. Na większość z nich trzeba jednak uważać. Podpowiadamy, na które punkty każdej umowy leasingowej warto zwrócić szczególną uwagę, aby nie wpaść w spiralę niekończących się zobowiązań finansowych.
Dokładnie przeanalizuj podpisywaną umowę!
Badania wykazują, że wielu przedsiębiorców nie przykłada uwagi do dokładnego zapoznania się z warunkami umowy, którą podpisują z firmą leasingową. W ten sposób możemy łatwo narazić się na przykre finansowe konsekwencje, które mogą nawet doprowadzić do zamknięcia rozkręcanego przez nas biznesu. W warunkach umowy leasingu znajdziemy przede wszystkim informację o wysokości comiesięcznego zobowiązania, rodzaju udzielonego nam finansowania, ale także zasady, na jakich można dokonać wcześniejszego rozwiązania umowy. Na kontrakcie znajdziemy również informacje o wszelkich karach umownych – za co możemy je otrzymać i ile będą nas finalnie kosztować.
Zwrot finansowanego przedmiotu – dopilnuj dokładnego terminu!
Finansować poprzez leasing w dzisiejszych czasach możemy niemalże wszystko. Segmenty tego typu zobowiązania rozrastają się z roku na rok. Najpopularniejszym przedmiotem umowy leasingowej nadal pozostaje samochód osobowy, jednak leasing ciągnika siodłowego bądź leasing elektroniki zyskuje w ostatnich latach na popularności. Ciągnik siodłowy w leasing możemy wziąć, wchodząc na stronę https://klf24.pl/oferta-pojazdow/ciagniki-siodlowe. Za każdym razem, gdy podpisujemy umowę z leasingodawcą, już na samym początku musimy zadecydować o przyszłości przedmiotu kontraktu. Wybierając odpowiednią formę leasingu, zobowiązujemy się do wykupu lub zwrócenia środka trwałego.
To właśnie w przypadku zwrotu przedmiotu umowy leasingowej możemy wpaść w finansowe tarapaty. Każdy kontrakt przewiduje wysokie kary za, chociażby jeden dzień zwłoki. Tego typu zobowiązania sięgają nawet do dwóch procent ceny nabycia przedmiotu za każdy kolejny dzień oczekiwania. Dla większości przedsiębiorców taka kara może okazać się pretekstem do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania, jednak tym razem gotówkowego.
Zwróć uwagę na dodatkowe usługi
Dobre relacje leasingodawcy z dostawcami przeważnie skutkują możliwością otrzymania atrakcyjnych pakietów ubezpieczeniowych lub dodatkowych usług assistance w ramach leasingowanego przedmiotu. Wybrane instytucje oferują także liczne udogodnienia dla przedsiębiorców, których cechuje sezonowość uzyskiwanych przychodów. Elastyczny kalendarz spłaty comiesięcznego zobowiązania, możliwość podpisania umowy we własnym domu bądź finansowanie z zerowym wkładem własnym przysługuje zazwyczaj każdemu rolnikowi lub przedsiębiorcy z branży budowlanej i transportowej. Bardzo często zdarza się, że efektem skorzystania z dodatkowej usługi jest obniżenie oprocentowania całego leasingu.