Numer VIN – jak go rozszyfrować i jakie informacje można uzyskać za jego pomocą?
Świat jest miejscem, w którym żyje kilka miliardów ludzi – gdyby każda z tych osób chciała założyć konto, chociażby w banku, ciężko byłoby ich wszystkich uporządkować oraz zapewnić dla każdego inne opcje gdyby nie to, że każdy człowiek posiada swoje dane rozpoznawcze jak, chociażby imię i nazwisko, PESEL (inny numer identyfikacyjny) czy też odcisk palca. Sprawa ta tyczy się równie samochodów osobowych, które, aby było można je zidentyfikować, posiadają własny numer VIN. Ale co to VIN? Jak sprawdzić auta po numerze VIN? Jakie informacje możemy uzyskać za jego pomocą? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule tak, aby każdy wykorzystał tę wiedzę dla swoich własnych celów.
Co to VIN?
Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) jest jednym z ważniejszych elementów znajdujących się w pojeździe. VIN to spersonalizowany numer identyfikacyjny pojazdu, który został nadany przez producenta danej marki w celu szybkiego i sprawnego zidentyfikowania pojazdu w różnych sytuacjach. Numer VIN jest również niepowtarzalny i jednorazowo umieszczany w każdym aucie, co powoduje, że nie może on się powtarzać w innych pojazdach.
Jak rozszyfrować numer VIN?
Vehicle Identification Number, czyli nasz numer VIN podobnie jak PESEL posiada określony oraz nieprzypadkowo ułożony ciąg cyfr oraz liter, co w tym przypadku różni go od numeru PESEL. Numer VIN składa się z 17 znaków, z czego podzielony jest na kilka sekcji:
- Sekcja VMI (są to 3 pierwsze znaki numeru) – określają one podstawowy opis pojazdu, a w tym kraj pochodzenia pojazdu oraz jego producenta.
- Sekcja VDS (są to znaki od 4 do 9) – mówią one nam o wszystkich podstawowych cechach danego pojazdu. Natomiast 9 znak oznacza liczbę kontrolną danego modelu samochodu.
- Sekcja VIS (będą to znaki od 10 do 17 numeru VIN) – z nich można wyczytać informacje takie jak: rok modelu pojazdu, oznaczenie z fabryki oraz numer seryjny pojazdu.
Tak więc numer VIN kryje w sobie wiele potrzebnych informacji o pojeździe, które mogą być bardzo potrzebne podczas zakupu pojazdu czy też nawet odzyskania go gdyby wpadł w niepowołane ręce.
Sprawdzenie VIN – gdzie się znajduje?
Kiedy przychodzi w moment, w którym niezwłocznie potrzebujemy wiedzieć, gdzie jest numer VIN pojazdu, a najczęściej jest on nam potrzebny podczas zakupu samochodu, gdzie z łatwością możemy zobaczyć wszelkie mankamenty związane z nabywanym samochodem. Numer VIN jest z pewnością kodem, który będzie wyróżniał się na samochodzie. Jest on głównie wytłaczany na powierzchni samochodu lub naklejany na specjalnej naklejce. Poza miejscami takimi jak podstawowe dokumenty samochodu, w których wyróżniamy kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny, numer VIN jest często umieszczany przez producentów w charakterystycznych i łatwo kojarzonych miejscach. Dlatego należy szukać go w miejscach takich jak:
- pod maską,
- wewnętrznych progach, błotnikach oraz ramach,
- w formie naklejki – jako tabliczka znamieniowa umieszczonej na przedniej szybie w lewym dolnym roku,
- na prawym nadkolu.
Wymienione wyżej miejsca są najbardziej charakterystyczne dla umieszczania numeru VIN dla każdego pojazdu osobowego. Z racji tego gdy nie będzie możliwości sprawdzenia VIN’u w dokumentacji pojazdu miejsca te powinny zdać swój test.
Korzyści wynikające ze sprawdzenia auta po VIN
Dużo osób posiada swój własny samochód, ale bywa tak, że trzeba w końcu wymienić go na coś nowego z różnych względów. W tym momencie przychodzi proces szukania i zakupu pojazdu, który niesie ze sobą dużo trudności oraz problemów. Przed zakupem oraz zawarciem umowy kupna-sprzedaży pojazdu warto w pierwszej kolejności wykonać sprawdzenie auta po VIN. W Internecie znajduje się wiele stron oferująca sprawdzanie VIN pojazdu, lecz nie każda strona może być zaufana dlatego warto na wstępie sprawdzić opinie użytkowników i zapoznać się z ofertą danej firmy. Gdy już dokonamy wyboru, w jaki sposób sprawdzimy VIN pojazdu, dzięki temu będziemy mogli uzyskać informacje takie jak faktyczny przebieg pojazdu, w którym roku pojazd został wyprodukowany, w którym roku miał pierwszego właściciela oraz wszelkie informacje dotyczące usterek, jak i napraw na przestrzeni kilku lat.