Opłaty za autostrady w Polsce i Europie
Wybierając się w jakąś dłuższą podróż i planując budżet, jaki chce się na to przeznaczyć, większość kierowców bierze pod uwagę nie tylko koszty paliwa, ale również koszty przejazdów drogami płatnymi. Ponieważ zazwyczaj na wakacje w wymarzone miejsce chcemy dojechać jak najszybciej, więc często wybieramy płatne drogi szybkiego ruchu. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami, szczególnie, jeśli planujemy wyjazd za granicę, na przykład do Chorwacji. A zatem podliczając koszty ewentualnego wyjazdu trzeba uwzględnić opłaty za autostrady w Polsce i Europie. Na co musimy być przygotowani?
Pobór opłat na autostradzie – bramki
Takiego typu opłaty są stosowane w Polsce i na przykład w Chorwacji. Wjeżdżając na płatny odcinek autostrady musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zatrzymać się na bramce. Czasem bramka czeka na nas już na wjeździe na autostradę. Wtedy wystarczy tylko pobrać bilet i możemy ruszać w dalszą drogę. Zazwyczaj możemy bez przerwy podróżować kilkadziesiąt a nawet kilkaset kilometrów. Opłata jest pobierana na kolejnej bramce, gdzie okazujemy pobrany wcześniej bilet i płacimy za przejazd kartą płatniczą lub gotówką. Taka bramka może pojawić się po drodze lub na zjeździe z autostrady.
Winiety
Tego typu opłaty są stosowane w wielu krajach Europy, na przykład w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech albo w Austrii lub Słowenii. Winietę należy zakupić, jeśli chcemy poruszać się po drogach płatnych, które są wyraźnie oznaczone. Jeśli nie będziemy wjeżdżać na takie drogi, winieta nie jest wymagana. Jest kupowana na konkretny okres czasu (od tego też zależy jej cena), na przykład na tydzień, 10 dni, miesiąc albo rok. Winietę kupujemy najlepiej zanim wjedziemy na drogę, gdzie jest ona wymagana. Fizycznie ma ona najczęściej formę naklejki, którą sprzedawca odpowiednio oznakowuje pod katem okresu ważności. Należy ją nakleić po wewnętrznej stronie przedniej szyby, w miejscu wyraźnie wskazany w instrukcji.
Autostrady bezpłatne
Jeżeli planujemy wyjazd i podliczamy opłaty za autostrady w Polsce i Europie, to trzeba powiedzieć, że są kraje, w których takie opłaty nie są pobierane. Takim państwem są Niemcy, gdzie po drogach szybkiego ruchu możemy poruszać się całkowicie za darmo.