Każdy z nas stara się dbać, jak potrafi o swój samochód. Nie tylko chodzi o to, że zadbane auto jest znacznie bezpieczniejszym środkiem transportu- ważne jest także to, że zadbane auto pozwala tak naprawdę sporo zaoszczędzić….

Oszczędności na aucie, ale nie na bezpieczeństwie

Warto zauważyć, że kiedy regularnie robimy różne przeglądy, dbamy o swój samochód itp. to jego żywotność zdecydowanie się zwiększa. Ponadto nie musimy się obawiać żadnych usterek, które nie tylko nam zagrożą pod kątem bezpieczeństwa, lecz także spowodują konieczność wydania niebagatelnych sum pieniędzy. Podsumowując – warto dbać o auto. Jednym zaś z jego elementów, z którym najczęściej mamy problem biorąc pod uwagę właśnie odpowiednie dbanie, są opony.

Mity na temat opon

Na początek warto przytoczyć kilka znanym mitów na temat opon, w które niestety najprawdopodobniej i my sami wierzymy…

1) Trzeba koniecznie zakładać opony zimowe

Nie – nie ma żadnego oficjalnego wymogu zmiany opon. Robi się to z uwagi na kwestie bezpieczeństwa, ponieważ opony letnie nie są dostosowane do trudnych, zimowych warunków, niemniej jednak nie jest to konieczne i nie dostaje się za to mandatu. Można np. zainwestować spokojnie w opony całoroczne, tym bardziej jeśli mieszkamy na zachodzie Polski, gdzie zimy nie są zbyt ciężkie.

2) Zakup opon używanych się opłaca

No właśnie tu trudno powiedzieć. Z jednej strony oczywiście takie opony są dużo tańsze, niemniej jednak też dużo szybciej się zużywają oraz niestety są znacznie bardziej narażone na wszelkie uszkodzenia. Słowem – można kupić takie opony, jednak tylko jeśli naprawdę jesteśmy pewni w stu procentach ich pochodzenia np. nie są to opony od samochodu naszej babci…

3) Bieżniki są najważniejsze

Z głębokiej epoki PRL, kiedy wiele rzeczy najzwyczajniej w świecie nie było dostępnych, wywodzą się takie przekonania, że wystarczy oddać stare opony do bieżnikowania i będą jak nowe oraz że jeśli bieżniki w oponach letnich są wysokie, to wszystko będzie dobrze. Oczywiście tak nie jest – nie tylko bieżniki zapewniają dobrą przyczepność auta i ich dobry stan wcale o niczym nie świadczy.

4) Kontrola ciśnienia w oponach powinna odbywać się raz na jakieś pół roku

To jest już całkowite kłamstwo i niestety dość duży problem na drogach. Okazuje się bowiem, że bardzo wielu kierowców jeździ na nieprawidłowym, najczęściej zbyt niskim ciśnieniu w oponach. Efekt jest taki, że auto nie ma dobrej przyczepności i dodatkowo, że jego opony bardzo często się zużywają. Generalnie zatem pamiętajmy, aby mierzyć ciśnienie regularnie, najlepiej rano, kiedy auto nie przejechało jeszcze za dużo kilometrów i nie jest rozgrzane. Ponadto, jeśli mierzymy ciśnienie w nieobciążonym aucie, pamiętajmy, że powinno być ono delikatnie wyższe niż podaje to jego producent.

Uszkodzenia opon – co zrobić?

Do najczęstszych rodzajów uszkodzeń opon należą bez wątpienia przebicia przez gwóźdź albo też boczne pęknięcia. I jedne i drugie nadają się do natychmiastowej naprawy w profesjonalnym serwisie. Niestety próba naprawy samodzielna może skończyć się dla nas dość tragicznie…

Warto jeszcze wspomnieć o jednej sprawie. Mianowicie bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest prawidłowe wjeżdżanie na chodniki i omijanie dziur. Najczęściej myślimy o tym tylko , że zniszczy nam to podwozie albo zderzaki. Tymczasem wysokie krawężniki, nierówności, parkowanie na chodnikach, dziury itp. są wyjątkowo szkodliwe dla opon. Powinno się chociaż dbać, aby nie najeżdżać na to od boku tylko powierzchnią czołową. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup dobrych opon warto rozpocząć poszukiwania od wejścia na stronę GoRabbit https://www.gorabbit.pl. Znajdziesz tan wiele modeli opon letnich i opon zimowych w różnych rozmiarach w przystępnych cenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here