Oszukaj przeznaczenie, czyli jak sprytnie wybrać ofertę AutoCasco?
Wybór autocasco niekiedy może sprawiać kierowcom trudność. O ile przy wyborze ubezpieczenia OC najłatwiej kierować się ceną i wybrać najtańsze, o tyle wykupienie polisy AC jest bardziej skomplikowane i wymaga zastanowienia się, jaka konkretna ochrona będzie potrzebna.
Jak wybrać ofertę autocasco?
AC, czyli polisa autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia ochronę kierowcy i samochodu przed zdarzeniami losowymi oraz sytuacjami awaryjnymi, do jakich może dojść na drodze. Mowa między innymi o stłuczkach, kolizjach, wypadkach, kradzieży pojazdu, szkodach częściowych lub całościowych, aktach wandalizmu, a także zniszczeniach powstałych w wyniku działania sił przyrody. W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, przy którego wyborze większość klientów kieruje się myślą: „najtańsze znaczy najlepsze”, wykupienie ubezpieczenia AC jest bardziej skomplikowane i uzależnione od wielu czynników. W tym wypadku sytuacja jest odwrotna – cena autocasco rośnie wraz z zakresem ochrony i może wynosić od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Będzie się ona różniła w zależności od wariantu oraz towarzystwa ubezpieczeniowego, na które zdecyduje się klient. Na cenę AC mają także wpływ wiek oraz wartość samochodu – nowe i luksusowe auta, których zagrożenie kradzieżą jest wysokie, będą wymagały wykupienia droższej polisy. Za autocasco najwięcej zapłacą ponadto warszawiacy, poznaniacy i łodzianie, bowiem w tych miastach najczęściej dochodzi do wypadków samochodowych. Na niższą cenę mogą za to liczyć doświadczeni kierowcy. Osoby świeże za kierownicą zazwyczaj zmuszone są ponieść największe koszty ubezpieczenia auta.
Wycenę ubezpieczenia samochodu sporządza ubezpieczyciel.
Jej wartość będzie zależała od marki, modelu, rocznika, przebiegu, zużycia, wyposażenia fabrycznego oraz wyposażenia dodatkowego pojazdu. W przypadku samochodów nowych pod uwagę bierze się wartość zapisaną na fakturze. Jeśli chodzi o auta używane, ubezpieczyciele kierują się własnymi cennikami, które różnią się w zależności od firmy wybranej przez klienta. W katalogu wyceny samochodu znajdują się informacje takie jak bazowa wartość rynkowa, przebieg, moc oraz pojemność silnika, rodzaj nadwozia oraz silnika, marka, model i rok produkcji auta. Bardzo ważne, aby suma ubezpieczenia odpowiadała rzeczywistej wartości pojazdu. Jeśli zostanie ona zaniżona, otrzymane odszkodowanie będzie mniejsze. W przypadku jej zawyżenia klient na tym nie zyska, a zapłaci znacznie więcej.
Podczas wyboru polisy autocasco warto zastanowić się nad zakresem ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ochronę pełną lub mini autocasco. W przypadku mini autocasco ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć szkody całkowite nieprzekraczające 70% wartości samochodu, uszkodzenia wynikające z pożaru (rzadko powstałe w wyniku działania innych sił natury) oraz zapewnia ochronę w przypadku kradzieży. Nie jest to jednak kompleksowa ochrona autocasco. W przypadku ubezpieczenia pełnego firma bierze dodatkową odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku kolizji z innym samochodem, działania osób trzecich (aktów wandalizmów), codziennego używania samochodu (przytarcie podczas parkowania, wgniecenie w drzwiach). Na mini autocasco mogą zdecydować się osoby, które nie pokonują długich odległości lub rzadko używają auta, ponieważ w tych sytuacjach ryzyko dużych szkód jest stosunkowo niskie i kompleksowa ochrona nie jest potrzebna.
Ubezpieczenia auta można także dokonać online. Klient ma większą możliwość porównania wielu ofert i wybrania najkorzystniejszej – najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeń OC i AC możesz wybrać na mFind.pl. Jeśli wykupienie ubezpieczenia odbywa się za pomocą internetu, niektóre firmy udzielają dodatkowych zniżek. Plusem jest także czas – po dokonaniu opłaty dokumenty zostają wysłane na adres e-mail. Zakup ubezpieczenia online jest tak samo bezpieczny, jak podczas spotkania na żywo – podane przez klienta szczegółowe dane podlegają ochronie oraz są odpowiednio przechowywane.