Ozonowanie a odgrzybienie klimatyzacji?
Odgrzybianie klimatyzacji jest czyszczeniem klimatyzacji np. samochodu przy pomocy rozwiązań, które zabijają mikroorganizmy szkodzące naszemu zdrowiu. Poniżej wyszczególnione są metody pozbycia się drobnoustrojów.
- Użycie pianki lub areozolu – środek zostaje wpryśnięty do kanałów wentylacyjnych w kierunku parownika. Używa się go wewnątrz auto przy załączonym nawiewie w obiegu zamkniętym pojazdu.
- Odgrzybianie ultradźwiękowe – wykorzystuje się do tego urządzenie tworzące ultradźwięki, które przy częstotliwości 1,7 MHz przekształcają się w mgiełkę i wypełniają wnętrze auta wraz z parownikiem.
- Ozonowanie klimatyzacji – polega na włożeniu do samochodu od strony pasażera urządzenia, które nazywa się generatorem ozonu i produkuje ozon(O3), czyli tzw. aktywny tlen, z tlenu znajdującego się w powietrzu samochodu, używając metody wyładowań koronowych. Wyładowanie ma na celu rozdzielenie cząstek tlenu (O2) na dwa osobne atomy tlenu (O), które po połączeniu z innymi cząsteczkami tlenu dają w rezultacie cząsteczkę ozonu (O3). Ozon zatacza kręgi w układzie klimatyzacji i utlenia spotkane po drodze związki chemiczne. Właśnie w ten sposób giną organizmy żywe tj. pleśnie, grzyby, wirusy, czy bakterie i rozkładają się związki chemiczne, które przyczyniają się do nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu samochodu.
- Użycie pianki jest najtańszym sposobem – puszka sprayu kosztuje około 20 zł, ultradźwięki są najbardziej efektownym rozwiązaniem – dłuższy czas działania, natomiast najbardziej profesjonalnie i ekologicznie odgrzybimy samochód, stosując ozonowanie.
Zaniedbanie czyszczenia klimatyzacji nie tylko powoduje, ze w samochody występuje przykry zapach, ale szybciej zbliża samochód do awarii któregoś z podzespołów oraz wpływa niekorzystnie na zdrowie. Poprzez zanieczyszczone powietrze człowiek jest bardziej rozkojarzony, obniża się jego koncentracji i spada pozytywne samopoczucie. Ignorowanie może również wywołać reakcje alergiczne, a ponadto przyczynić się do problemów z układem oddechowym.
Podczas odgrzybiania, które powinno być wykonywane przynamniej raz w roku, należy również wymienić filtr kabinowy, w którym gromadzi się kurz oraz pył. Zignorowanie wymiany może wiązać się z obciążeniem silnika i awarią dmuchawy.