Polski rynek wynajmu długoterminowego samochodów powiększył się aż o 17,5% r/r

Według raportu opublikowanego przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), rynek wynajmu długoterminowego samochodów w naszym kraju wzrósł pod względem liczby aut o 17,5% w 2018 roku. Sam rynek powiększył się po Q1 2018 roku o 15,1%.

Wynajem długoterminowy samochodu staje się coraz popularniejszy w Polsce – zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Popularność wynajmu długoterminowego wzrastała od Q1 2018 roku 2,5-krotnie szybciej względem pozostałych form finansowania służbowych pojazdów. Sama branża firm oferujących auta na abonament wzrosła aż o 36,2% r/r.

Dzięki wynajmowi długoterminowemu liczba nabywanych nowych samochodów na potrzeby firm powiększyła się o 26,4% r/r. Z kolei liczba aut kupowanych przez przedsiębiorców za gotówkę, w formie kredytu lub za pomocą leasingu operacyjnego łącznie zwiększyła się w Q1 2018 roku o 10,3% względem analogicznego okresu roku 2017.

W 2018 roku sprzedano ponad 0,5 mln sprzedanych nowych aut, z czego 72,3% kupiły firmy

W 2018 roku z polskich salonów wyjechało ponad 532 tys. aut, co sprawia, że łącznie sprzedano ponad 9,35% samochodów względem roku 2017.

Za tak wysoką sprzedaż nowych samochodów w naszym kraju odpowiadają firmy, które w roku ubiegłym nabyły aż 72,3% wszystkich sprzedanych samochodów. Tym samym udział firm w całym rynku nowych samochodów wzrósł o 2,6% względem roku 2017.

Branża wynajmu długoterminowego wzrosła o 21,4% r/r

Przedsiębiorstwa w roku ubiegłym nabyły 384,5 tys. nowych aut osobowych, z czego co piąty samochód nabyty był poprzez wynajem długoterminowy.

Branża wynajmu długoterminowego w 2018 roku kupiła aż 81,8 tys. samochodów, co stanowi 23,4% wzrost r/r, uzyskując 21,3% udział w łącznej sprzedaży nowych pojazdów do firm. Sam udział wynajmu długoterminowego wśród przedsiębiorców zwiększył się w całym 2018 roku o 1,7%.

Czy wynajem długoterminowy jest przyszłością rynku motoryzacyjnego?

Dane opublikowane w raporcie PZWLP jasno wskazują, że ubiegły rok był doskonałym czasem dla wynajmu długoterminowego nowych aut w Polsce. Niezwykle dynamiczne tempo wzrostu oraz coraz większa konkurencyjność wynajmu względem innych form finansowania samochodów sprawiają, że chętnie korzystają z niego nie tylko duże korporacje, ale także średnie i małe przedsiębiorstwa. Należy podkreślić również dynamicznie wzrastające zainteresowanie wynajmem długoterminowym wśród klientów indywidualnych oraz osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Popyt napędzany jest także poprzez wiele korzyści podatkowych, transparentność kosztów, brak kosztów ponoszonych z tytułu utraty wartości rezydualnej czy wysoki komfort eksploatacji pojazdu w wynajmie długoterminowym.

Mimo że wynajem długoterminowy jest wciąż niezwykle młodą usługą, staje się on kluczową formą finansowania nie tylko w aspekcie branży flotowej, ale również zaczyna w istotny sposób wpływać na kondycję całego rynku motoryzacyjnego.

Dodaj komentarz