Poradnik kierowcy. Jak przygotować się do nadchodzącej zimy?
W naszym klimacie warunki pogodowe zimą potrafią zaskoczyć nie tylko drogowców. Nieprzygotowani kierowcy mogą na dłuższy czas utknąć na drogach, parkingach, a czasem też nie być w stanie dostać się nawet do swoich samochodów. A przecież wystarczy odwiedzić wybrany sklep motoryzacyjny i zakupić kilka niezbędnych akcesoriów, które potrafią wybawić z wielu zimowych opresji.
Przewody rozruchowe to podstawa
„Typowym problemem kierowców podczas długich zimowych miesięcy” – wyjaśnia ekspert odpowiedzialny za przewody rozruchowe w iParts.pl – „jest problem z rozruchem samochodu. Kiedy akumulator w ciągu dnia musi oddawać więcej prądu, niż jest w stanie w tym samym czasie zgromadzić, po szczególnie mroźnej nocy posiadać go będzie zdecydowanie za mało na poranne uruchomienie zmrożonego silnika.” Niegdyś w takiej sytuacji próbowano sobie radzić z użyciem tzw. metody na pych. Współczesne konstrukcje samochodów niezbyt dobrze jednak znoszą podobne rozwiązania. Dlatego zamiast siłować się z autem, należy skorzystać z pomocy sąsiada i użyć przewodów rozruchowych.
Dobrej jakości przewód rozruchowy powinien znajdować się obowiązkowo na wyposażeniu każdego samochodu poruszającego się zimą po naszych drogach. Najlepiej wybrać przewody sprawdzonej marki i zaopatrzyć się w nie u renomowanego dostawcy. Pamiętajmy również o dostosowaniu kabli do rodzaju samochodu. Małe miejskie auta z silnikami benzynowymi mogą być łączone praktycznie dowolnymi przewodami, jednak im mocniejsza jednostka napędowa, tym większe wymagania wobec ich grubości i jakości. Szczególnie dotyczy to aut z silnikami diesla, które wymagają kabli o naprawdę przyzwoitej grubości miedzianego przewodu zakończonych solidnymi „krokodykami”.
Skrobaczki, smary, odmrażacze
Przewody rozruchowe to podstawa, ale nie wolno nam zapominać o pozostałych akcesoriach niezbędnych podczas każdej zimy. Przede wszystkim będą to popularne skrobaczki, preparaty służące do odmrażania zamków, preparaty zabezpieczające i konserwujące uszczelki oraz pozostałe gumowe elementy nadwozia, a także wszelkiego rodzaju typowo zimowe dodatki do paliw. Należy jednak pamiętać, że każdy z tych środków czy akcesoriów musi być używany z rozwagą i bardzo często w połączeniu z określonymi zabiegami wspomagającymi. Dla przykładu, preparaty służące do rozmrażania zamków są wprawdzie bardzo skuteczne, jednak mogą działać niekorzystnie na same zamki. Bez względu na zapewnienia producenta takiego preparatu, warto po zastosowaniu go dobrze przesmarować bębenek zamka przeznaczonymi do tego olejami. Dzięki temu zamek zachowa sprawność, a my nie skrócimy jego żywotności.