Motor to nie tylko hobby, ale też świetny sposób na szybsze poruszanie się po zatłoczonych brytyjskich miastach. Motocykle są bardziej mobilne niż samochody, dlatego łatwiej dzięki nim ominąć korki. Są również mniejsze, co sprawia, że znalezienie miejsca parkingowego jest o wiele prostsze. Możliwe, że masz już wybrany swój wymarzony motor, jednak zanim będziesz mógł cieszyć się z korzyści, jakie daje Ci to rozwiązanie, musisz wiedzieć, jak zdobyć uprawnienia do kierowania motorem w UK.

Prawo jazdy

W Wielkiej Brytanii prawo jazdy uprawniające do poruszania się po drogach motocyklem posiada kategorię A. Zdobycie takiego dokumentu możliwe jest na dwa sposoby:

 • Staged Access

By móc skorzystać z tego trybu trzeba mieć ukończone 21 lat, a także posiadać prawo jazdy kategorii A2 przez co najmniej dwa lata przed przystąpieniem do egzaminu.

 • Direct Access

To tryb, który przeznaczony jest dla osób mających ukończone 24 lata. Przy skorzystaniu z tej możliwości, wcześniejsze posiadanie prawa jazdy na mniejsze motocykle nie jest wymagane.

W czasie egzaminu wykorzystywane mogą być motory o mocy co najmniej 40kW i pojemności wynoszącej nie mniej niż 595 cm3. W przypadku Direct Access konieczne jest zaliczenie również egzaminu teoretycznego.

Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów:

 • pierwszy ma miejsce na placu manewrowym,
 • w czasie drugiego odbywa się przejazd w ruchu drogowym.

O tym, czy egzamin został zakończony pomyślnie, czy nie, dowiesz się od egzaminatora jeszcze tego samego dnia.

Egzamin teoretyczny

Na egzamin teoretyczny składają się trzy części:

 • test wyboru

Składa się z 45 pytań, a odpowiedzi udziela się za pośrednictwem komputera. Istotne jest to, że do wyboru otrzymujesz cztery możliwości, ale tylko jedna będzie poprawna.

 • studium przypadku

Stanowi część testu i składa się z pytań dotyczących konkretnej sytuacji, z jaką możesz spotkać się w czasie jazdy motocyklem.

 • dostrzeganie zagrożeń

W czasie tej części egzaminu ogląda się filmy pokazujące różne sytuacje występujące na drogach, a zadaniem zdającego jest zidentyfikowanie widocznych na nich zagrożeń.

Warto wiedzieć, że według obecnie obowiązującego prawa egzamin na prawo jazdy może odbywać się tylko w języku angielskim i walijskim. Dlatego znajomość języka będzie niezbędna. Dodatkowym wymogiem, który należy spełnić, by móc przystąpić do egzaminu, jest przebywanie na terenie Wielkiej Brytanii przez nie mniej niż 185 dni w czasie roku poprzedzającego złożenie wniosku.

W UK istnieje kilka kategorii prawa jazdy na motocykl, a w zależności od tego, o które dokładnie się starasz, różne mogą być warunki niezbędne do jego otrzymania.

Kategorie:

 • kat. AM: pozwala na prowadzenie motorowerów rozwijających prędkość, która nie przekracza 45 km/h. O taki dokument można starać się mając 16 lat.
 • kat. A1: pozwala na prowadzenie motocykli o mocy silnika nieprzekraczającej 11kW i pojemności silnika do 125 cm3. O taki dokument można się starać w momencie ukończenia 17 lat.
 • kat. A2: pozwala na prowadzenie motocykli o mocy silnika nieprzekraczającej 35kW. O taki dokument można się starać w momencie ukończenia 19 lat.
 • kat. A: pozwala na prowadzenie wszystkich motocykli dopuszczonych do ruchu drogowego. O taki dokument można starać się mając 24 lata, lub w chwili ukończenia 21 roku życia, jeżeli wcześniej przez co najmniej dwa lata posiadało się dokument kat. A2.
 • kat. A79(3): nie daje pełnych uprawnień wynikających z posiadania prawa jazdy kategorii A, ponieważ pozwala tylko na prowadzenie pojazdów trzykołowych.

Istnieje również możliwość uzyskania tzw. provisional driving license, które uprawnia do poruszania się po drogach publicznych w trakcie nauki jazdy. By móc otrzymać taki dokument należy zakończyć z pozytywnym wynikiem Compulsory Basic Training. Zaświadczenie potwierdzające odbycie szkolenia (DL196) jest ważne przez dwa lata od jego otrzymania.

Osoby, które uzyskały prawo jazdy kat. B przed dniem 1 lutego 2001 roku, mogą prowadzić jednoślady o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3. Z kolei legitymowanie się takim dokumentem oraz zaświadczeniem o zdanym CBT uprawnia do jazdy motocyklem o pojemności do 125 cm3.

O motor, na którym będziesz zdawać egzamin praktyczny, musisz zadbać we własnym zakresie. Pamiętaj też, żeby wykupić ubezpieczenie motocykla w UK. Jeżeli nie posiadasz własnego pojazdu i planujesz pożyczyć go od kogoś znajomego, Twoje nazwisko musi zostać dopisane do ubezpieczenia.


Sprawdź również wpis ranking wideorejestratorów do samochodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here