Wielu z nas, gdy poszukuje „nowego” samochodu i ogląda ogłoszenia, napotyka na tanie okazje z cenami zdecydowanie niższymi niż pozostałe egzemplarze danego modelu, zazwyczaj jest to związane z autem w jakimś stopniu uszkodzonym albo z pojazdem, którego kierownica jest po prawej stronie, czyli tzn „anglikiem”. Czy opłaca się kupić takie auto? Jaki jest koszt dostosowania auta do naszego ruchu drogowego lub ile kosztuje przełożenie kierownicy na lewą stronę? Na te pytania, odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czy trzeba przekładać kierownicę?

Obecnie w Polsce nie trzeba przekładać kierownicy, która znajduje się po prawej stronie. Jasno mówią o tym przepisy wydane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, które od 15 sierpnia 2015 roku dopuszczają do ruchu oraz do rejestracji samochody sprowadzone z Anglii, o ile te spełnią kilka wymogów. Pierwszym z nich są reflektory, a dokładnie chodzi o zwiększony zasięg jednego z nich, w „anglikach”, jak nie trudno się domyślić mocniejsze światło jest po przeciwnej stronie, więc aby nie oślepiać kierowców z naprzeciwka, trzeba je wymienić. Używane, w pełni sprawne reflektory to koszt około 200-250 zł dla aut starszych, 400-600 zł dla samochodów z reflektorami ksenonowymi i 1500-2000 zł dla aut 2-3 letnich. Warto zaznaczyć że podane kwoty dotyczą jednej sztuki reflektora.

Kolejnym elementem są światła przeciwmgłowe, tutaj problem jest znacznie mniejszy, wystarczy jedynie przestawić światło na lewą stronę (jeśli jest już zamontowane). Jeśli światła nie ma, trzeba je dokupić, koszt to 50-100 zł. Trzeba jednak uważać aby nie spowodować zwarcia, gdyż u „anglika” występują inne wiązki elektryczne, doświadczony elektromechanik poradzi sobie jednak z tym bez problemów.

Lusterka zewnętrzne – to kolejny punkt, który trzeba wymienić. Do starszych modeli samochodów, lusterka składające się tylko z obudowy i wkładu kosztują 200-250 zł, w przypadku bardziej skomplikowanych i nowoczesnych lusterek, takich które są elektrycznie składane, podgrzewane i z kierunkowskazami w obudowie, cena rośnie do około 1000-1500 zł.

Następnym warunkiem dopuszczenia do ruchu jest licznik wyskalowany w km/h. Jeśli będzie on z podwójną skalą, czyli zarówno km/h jak i mile na godzinę, również będzie dopuszczony do ruchu, jednak licznik wyłącznie w milach należy wymienić, co będzie nas kosztować od 150 do 300 zł.

Decydując się na jazdę autem z kierownicą po prawej stronie, warto zainwestować w zespół dwóch lusterek, które montowane są przy lewym słupku. Nie jest obowiązkowe, ale dzięki temu będziemy widzieli co dzieje się przed autem, tak jakbyśmy siedzieli na lewym fotelu, dlatego jedno lusterko skierowane jest do przodu, zaś drugie w stronę kierowcy.

Jaki jest koszt całkowitej przekładki?

Koszt całkowitego przystosowania samochodu z Wysp Brytyjskich na nasze drogi to koszt około 4-8 tysięcy złotych, zaś zapewnienia o dobrze wykonanej pracy za 2 tysiące złotych, możemy położyć na półce obok bajek Disneya. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jaki samochód chcemy przerobić, niektóre samochody lepiej się do tego nadają, z innymi problem jest większy, ale przerobić można każdy dosłownie samochód, niestety nie każdy będzie już taki trwały jak być powinien i tyczy się to też niestety bezpieczeństwa. To czy takie auta warto kupować zależy od konkretnego modelu, przed zakupem najlepiej znaleźć odpowiednich fachowców, którzy ocenią czy dane konkretne auto warto sprowadzać i je przerabiać czy jeździć samochodem z kierownicą po prawej stronie, co nie każdemu też odpowiada, a wtedy lepiej odpuścić temat lub poszukać modelu, który do przekładki będzie się nadawał.

3 KOMENTARZE

 1. Ja sprowadziłem auto z Anglii i zarejestrowałem je w Polsce koszty są następujące:
  – koszt reflektora – prawego 450 pln /lewy ma blaszkę można ją przestawić nie ma potrzeby zakupu
  – licznik – nie trzeba wymieniać -to cow artykulepisze to bzdura
  – lusterek nie trzeba wymieniać
  – Swietłano przeciwmgielne – zdarza się że auta mają dwa z tyłu więC po problemie , jęsli jesT z jedenEj strony to za 20 pl można kupić kabelek i przeciągnąć prąd do drugiej lampy.- ja tak zrobiłem
  – przegląd 120 pln
  – rejestracja 270 – pln
  – do 1000 pln można się zmieścić bez problemów z całą rejestracją – i ja to potwierdzam

  POZDR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here