Przyczyny zużycia pasków klinowych

0
750

Paski klinowe znajdujące się w przekładniach pasowych są we współczesnym przemyśle niezwykle często stosowane. Ich walorem jest przede wszystkim niska cena oraz uniwersalny charakter. Do dodatkowych zalet możemy zaliczyć m.in. cichy tryb pracy oraz niską awaryjność.

Niestety – istnieją również pewne czynniki, które wpływają na nadmierną eksploatację pasków klinowych. Powiemy o nich w dzisiejszym artykule, ale zanim przejdziemy do przyczyn zużycia tytułowych pasków, warto zapoznać się ofertą renomowanego sklepu EBMiA.plhttps://www.ebmia.pl/pasy-klinowe-kola-pasowe-c-196_479_480.html

Proces montażu paska i jego znaczenie

Jednym z bardzo często powielanych błędów na etapie montażu paska klinowego jest jego zbytnie naciągnięcie. W konsekwencji owego błędu poszczególne elementy związane z mechanizmem ulegną uszkodzeniu. Z drugiej strony, jeśli pasek klinowy na etapie montażu będzie zawierał zbyt dużo luzu, to może się to skończyć jego ześlizgnięciem, co prowadzi do zatrzymania danego mechanizmu, a w efekcie – kosztownych przestojów procesu produkcyjnego.

Specjaliści zwracają ponadto uwagę na ingerencję w elastyczność paska przy użyciu często ostrych narzędzi. W ten sposób narażamy jego naturalną strukturę, a tytułowy element nie pracuje wydajnie i efektywnie. Biorąc pod uwagę strukturę powierzchni paska warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu kół pasowych, które walnie przyczyniają się do poprawności działania danego mechanizmu.

Akustyka również ma znaczenie

Nie trzeba mieć słuchu kompletnego, by zauważyć niepokojące objawy mechanizmu. Zużyty pasek klinowy powie nam o tym głośno i wyraźnie. Efektem akustycznym nadmiernej eksploatacji jest charakterystyczny – donośny pisk. Występuje on na skutek ścieralności powierzchni paska klinowego, choć przyczyną pisku może być także nadmierny luz.

W niektórych sytuacjach bywa również, że pasek stawia wyraźny opór – przyczyną w tym przypadku może być przedostanie się do mechanizmu substancji oleistej. W przypadku zanieczyszczenia w stopniu lekkim z pomocą w takiej sytuacji przychodzi nam specjalny preparat. Zbyt duża ilość substancji oleistej może skutkować całkowitą wymianą paska klinowego.

Artykuł dostarczył sklep EBMiA.pl oferujący wysokiej jakości koła zębate, łańcuchy, łożyska i wiele więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here