Sprowadzenie samochodu z zagranicy wcale nie musi być karkołomnym zadaniem. Po prostu trzeba zadbać o odrobinę więcej formalności, jednak sama procedura nie jest bardzo skomplikowana. Warto podjąć tą ilość pracy i zdecydować się na sprowadzenie auta ponieważ może się zdarzyć, że uda nam się upolować naprawdę dobrą sztukę.

Powrót autem na kołach

Jeżeli chce się wrócić autem na kołach to przede wszystkim trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Na szczęście w większości przypadków samochód będzie takie ubezpieczenie już posiadał. Jeśli nie to istnieje możliwość za kilkadziesiąt złotych wykupić polisę krótkoterminową. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów nic nie zapłacimy. Na tablicach pochodzących z macierzystego kraju możemy poruszać się 30 dni, ponieważ tyle czasu mamy na przerejestrowanie pojazdu.

Tłumaczenie dokumentów

Aby możliwa była rejestracja auta należy przetłumaczyć wszystkie dokumenty pojazdu oraz umowę kupna-sprzedaży. Dokumentem kupna sprzedaży może być także rachunek bądź też faktura. Tłumaczenie dokumentów kosztuje około 150 złotych w zależności od miasta. Jeśli chcemy zminimalizować te koszty warto sporządzić ze sprzedającym umowę dwujęzyczną. W przypadku braku tłumacza znającego język kraju, z którego zostało sprowadzone auto można skorzystać z usług tłumacza mieszkającego w tamtym kraju. Jeśli chodzi o tłumaczenie dowodu osobistego to musi być ono wykonane tylko w przypadku gdy samochód pochodzi Unii Europejskiej.

Następne kroki

Trzeba pamiętać, że należy zapłacić opłatę recyklingową oraz akcyzę w ciągu 14 dni od daty nabycia pojazdu, dzięki temu uzyska się dokument niezbędny przy rejestracji pojazdu. Wysokość akcyzy uzależniona jest od pojemności silnika. Kolejnym krokiem powinno być wykonanie badania technicznego pojazdu. Teoretycznie badania z kraju pochodzenia auta powinny być uznawane jednak niestety w większości przypadków tak nie jest. Dlatego też trzeba samodzielnie wykonać u nas takie badania. Następną kwestią jest oczywiście zarejestrowanie samochodu. Aby to wykonać potrzebna jest przetłumaczona umowa, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, dokument o uiszczeniu akcyzy i zapłaceniu opłaty recyklingowej. Koszt rejestracji pojazdu to 256 złotych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here