Rodzaje opon motocyklowych

0
767

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszego motocyklu są oczywiście opony. Od tego czy są dobrze dobrane oraz w jakim stanie technicznym są aktualnie nasze opony zależy nasze zdrowie, a nawet życie. Priorytetem każdego motocyklisty powinno być regularne sprawdzanie stanu bieżnika. 

Opony motocyklowe można podzielić na kilka podstawowych grup. Podział ten występuje ze względu na to, do jakiego motocyklu są przeznaczone dane opony. Pośród opon motocyklowych możemy wyróżnić między innymi opony szosowe, opony turystyczne, opony skuterowe czy też opony sportowe. Poniżej przedstawimy pokrótce charakterystykę poszczególnych typów ogumienia motocyklowego.

Opony szosowe

Na początku przyjrzyjmy się oponom szosowym. W przypadku tych opon powinniśmy kierować się przede wszystkim tym jaki styl jazdy preferujemy. Jeśli nasza jazda skupia się przede wszystkim na bardzo dużych prędkościach, to głównym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy zakupie opony to jej przyczepność do podłoża.

Opony turystyczne

Opony turystyczne w przeciwieństwie do opon szosowych nie będą eksploatowane przy tak dużych prędkościach, dlatego przy ich wyborze nie jest tak istotna przyczepność do nawierzchni, a ich uniwersalność. Uniwersalność tych opon polega na tym, że umożliwiają poruszanie się po trasach o rozmaitej nawierzchni, nie tracąc na swojej jakości.

Opony sportowe

Opony sportowe to opony, które są przeznaczone przede wszystkim do profesjonalnej jazdy po torach sportowych. Ich zakup do jazdy codziennej mija się z celem ponieważ parametry opony podczas jazdy na takiej oponie muszą być szczególnie pilnowane. Jeśli jesteśmy początkującymi motocyklistami, przy wyborze odpowiedniej opony najlepiej jest się zdać na fachową pomoc w serwisie ogumienia czy też sklepu motocyklowego. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że podczas jazdy jesteśmy całkowicie bezpieczni oraz będziemy mogli czerpać maksimum przyjemności z jazdy motocyklem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here