Rodzaje powłok ochronnych na karoserię

Rodzaje powłok ochronnych na karoserię

Car detailing jest procesem złożonym z kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji samochodu. Jego celem jest podniesienie walorów estetycznych i użytkowych pojazdu, a także przedłużenie jego żywotności. Nieodłącznym elementem tego zabiegu jest naniesienie na karoserię powłoki ochronnej. Istnieje kilka rodzajów powłok, a każdy z nich charakteryzuje się czymś innym.

Jak działa powłoka ochronna?

Trwałe preparaty zabezpieczające lakier, takie jak powłoka ochronna działają jako uszczelnienie zewnętrznej warstwy lakieru. Powłoka naniesiona na lakier chroni go przed blaknięciem, uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami. Zastosowanie powłok ochronnych na samochód znacząco podnosi wartość samochodu przy jego odsprzedaży. Powłoki mają tak dużą popularność, ponieważ sam lakier nie zapewnia pełnej ochrony przed wodą, solą, czy też korozją. Karoserię można więc chronić nakładając na lakier wosk, powłokę kwarcową lub ceramiczną. Najbardziej trwałym środkiem jest powłoka ceramiczna.

Wosk twardy i płynny

Wosk twardy zapewnia samochodowi ochronę i odporność na warunki atmosferyczne. Do jego aplikacji potrzebna jest specjalna gąbka do nakładania na karoserię oraz delikatna ściereczka do polerowania. Woski syntetyczne są najtańsze i bardzo trwałe, jednak pogłębienie koloru lakieru i wysoki połysk można osiągnąć tylko przez stosowanie drogich wosków naturalnych. Alternatywą dla wosku twardego jest wosk płynny, który można zakupić w postaci mleczka lub sprayu. Wosk pod taką postacią jest łatwiejszy w użyciu. Jednak woski twarde, które są wcierane w powierzchnię lakieru dają lepsze efekty.

Źródło: https://promomoto.pl/

Powłoka kwarcowa

Zastosowanie tego typu ochrony jest stosunkowo tanią i powszechnie dostępną w sprzedaży detalicznej opcją. W porównaniu z tradycyjnym woskiem, powłoka kwarcowa charakteryzuje się o wiele lepszą trwałością i wytrzymałością. Właściwości hydrofobowe odpychają wodę i pozwalają dłużej utrzymać czystość lakieru. Profesjonalne nałożenie gwarantuje efekt szklistości lakieru, pogłębienie koloru, co ma szczególne znaczenie w przypadku samochodów o ciemnej barwie. Powłoka kwarcowa może utrzymać się na samochodzie do 1 roku.

Powłoka ceramiczna

Powłoka ceramiczna to obecnie hit i najlepsza opcja ochrony auta na rynku. Jej genialne właściwości hydrofobowe sprawiają, woda nie osiada na karoserii, ale po niej spływa. To sprawia, że zanieczyszczeniom trudniej przylgnąć do karoserii. Powłoka ceramiczna posiada ponadto właściwości antykorozyjne. Dzięki tego rodzaju ochronie, lakier będzie bardziej odporny na chemię i ptasie odchody, a sól drogowa nie będzie szkodzić karoserii. Powłoka ceramiczna na samochód wydobywa głębię lakieru, wpływa na jego efektywność oraz szklistość. Co więcej, nadwozie staje się bardziej odporne na działanie promieniowania UV, a lakier nie płowieje. Powłoka ceramiczna ma zaskakującą trwałość, która wynosi nawet do 10 lat.

 

Dodaj komentarz