Aby możliwe było odpalenie silnika, zadziałać muszą różne części wyposażenia samochodu. Jednak bezpośrednio za start jednostki napędowej odpowiada rozrusznik. Sama nazwa tego elementu wyjaśnia, do czego służy. Co warto wiedzieć o rozruszniku? Z jakimi podzespołami współpracuje? Kiedy się psuje i jakie objawy dają awarie?

Rozrusznik współpracujący z akumulatorem

Niewątpliwie rozrusznik to bardzo ciekawy element, ponieważ uruchamiany jest tylko podczas odpalania silnika. Posiada on tylko jedno, bardzo konkretne zadanie, jakim jest wprawienie w ruch jednostki napędowej. Dzięki rozrusznikowi po przekręceniu kluczyka w stacyjce silnik zostaje odpalony i można ruszać w drogę. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie akumulator. 

Niemal zawsze rozrusznik jest urządzeniem elektrycznym. Oznacza to, że potrzebuje do pracy energii elektrycznej. Jak wszystkie inne urządzenia elektryczne w samochodzie, pobiera ją z akumulatora. Co więcej, rozrusznik pobiera z baterii bardzo dużo energii. Niemniej jednak robi to tylko przez chwilę, podczas uruchamiania silnika. Dlatego właśnie, aby naładować akumulator, konieczne jest przejechanie nieco dłuższej trasy. W przypadku krótkich tras bilans energetyczny dla akumulatora będzie ujemny, właśnie ze względu na zużycie dużej ilości energii podczas uruchamiania jednostki napędowej. 

Ścisła współpraca rozrusznika z akumulatorem sprawia, że rozładowanie baterii uniemożliwia odpalenie silnika. Nie ma bowiem innego źródła energii, z którego element odpowiedzialny za rozrusznik silnika mógłby pobrać energię. Bez niej natomiast nie jest w stanie się uruchomić.

Awarie rozrusznika – na czym polegają i jak je rozpoznać?

Zasadniczo rozrusznik jest elementem dosyć prostym konstrukcyjnie. Ponadto niewiele jest czynników, które mu zagrażają. W konsekwencji do awarii tego elementu dochodzi bardzo rzadko. Niemniej jednak z czasem rozrusznik w końcu się zużywa. Wtedy konieczna jest jego wymiana. Wtedy warto odwiedzić sprawdzony sklep internetowy, taki jak na przykład Ucando.pl. W ofercie znajduje się mnóstwo rozruszników, wszystkie od uznanych producentów części samochodowych. Jednak skąd wiedzieć, że należy już wymienić rozrusznik? 

Omawiane urządzenie daje oczywiste objawy zużycia. Przede wszystkim są to problemy z odpaleniem silnika. Jeśli pomimo przekręcania kluczyka w stacyjce, silnik wielokrotnie nie chce odpalić, bardzo możliwe, że rozrusznik nie działa prawidłowo. Objawem zużycia są również słyszalne stuki podczas odpalania jednostki napędowej. Niesprawność rozrusznika bardzo łatwo pomylić z wyładowaniem lub uszkodzeniem akumulatora. Dlatego też w przypadku wystąpienia objawów najlepiej po prostu jak najszybciej odwiedzić mechanika.

1 KOMENTARZ

  1. Faktycznie wymieniony w artykule sklep Ucando.pl ma duży wybór rozruszników. Wiem, bo sam tam kupowałem ostatnio, bo tez musiałem wymienić tę część. I ten kupiony w tym sklepie sprawdza się super.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here