Odpowiednie opony i dobrej jakości, sprawne wycieraczki samochodowe mają istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa i komfort podróży w trudnych warunkach atmosferycznych, w szczególności, podczas jazdy w deszczu. Pierwsze odpowiadają za dobrą przyczepność od nawierzchni jezdni oraz właściwe odprowadzenie wody spod kół pojazdu. Rola wycieraczek samochodowych polega natomiast na zapewnienie kierowcy odpowiedniej widoczności. W poniższym artykule, postaramy się przybliżyć jakie wycieraczki samochodowe warto kupić.

Odpowiedni stan techniczny wycieraczek samochodowych jest często bagatelizowany przez kierowców. Nie wszyscy w pełni zdają sobie sprawę z tego, iż dobra widoczność wpływa na właściwą ocenę sytuacji na drodze, która to z kolei ma decydujący wpływ na odpowiedni czas na reakcji kierowcy. Stan techniczny wycieraczek należy zatem regularnie kontrolować, a w momencie stwierdzenia pierwszych objawów ich zużycia, niezwłocznie wymienić na nowe. Szczególną uwagę należy poświęcić wycieraczkom, przygotowując samochód do sezonu jesienno-zimowego oraz ponownie zweryfikować skuteczność ich działania po jego zakończeniu. To właśnie o tej porze roku będziemy korzystać z wycieraczek najczęściej, a ich intensywna praca w tym okresie może spowodować ich znaczne wyeksploatowanie.

Decyzję o wymianie wycieraczek na nowe powinniśmy podjąć w momencie pojawienia się smug na szybkie, nieprzyjemnych dla ucha odgłosów towarzyszących ich pracy oraz w każdym inny przypadku, gdy szyba samochodowa nie jest właściwie oczyszczana w czasie jazdy. Przy zakupie nowych piór nie powinniśmy zwracać uwagi wyłącznie na ich cenę. Przede wszystkim należy upewnić się, że kupujemy odpowiedni rodzaj i długość wycieraczek. Warto sprawdzić jakiego typu wycieraczki rekomendowane są przez producenta posiadanego pojazdu.

Wybór odpowiednich wycieraczek

Kupując wycieraczki do swojego auta, będziemy mieli do wyboru:

  • Zwykłe wycieraczki szkieletowe, czyli standardową, znaną od lat konstrukcję doskonale sprawdzającą się starszych modelach aut oraz w samochodach klasycznych.
  • Wycieraczki płaskie, w które fabrycznie wyposażana jest obecnie większość nowych samochodów. Płaska wycieraczka to nowoczesna, pozbawiona szkieletu, konstrukcja o mocno aerodynamicznych kształtach, której gumowe pióro idealnie przylega do szyby na całej swojej długości.
  • Wycieraczki hybrydowe, czyli innowacyjne połączenie wycieraczki klasycznej z wycieraczką płaską. Podobnie jak w przypadku wycieraczki płaskiej, również hybrydowa odmiana charakteryzuje się wysoką skutecznością w oczyszczaniu szyby samochodowej za sprawą idealnie przylegającego do niej gumowego pióro. W wycieraczkach hybrydowych widoczny jest jednak szkielet, na którym zostało osadzone pióro wycieraczki.
  • Wycieraczki dedykowane, których montaż, z uwagi na indywidualną konstrukcję mocowania do ramienia, możliwy jest wyłącznie w wybranych modelach danego producenta.

Gdzie kupić dobre wycieraczki?

Odradzamy zakup niemarkowych wycieraczek dostępnych „wszędzie”, w tym także na półkach w marketach. Ich jakość i trwałość niejednokrotnie budzą wiele zastrzeżeń, a uniwersalne zaczepy mocujące mogą być przyczyną przykrej niespodzianki na drodze podczas jazdy w deszczu.

Polecamy zakup produktów znanych marek, w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. W trosce o niską cenę warto rozważyć zakup wycieraczek bezpośrednio od ich producenta. Jedną z takich firm jest polski producent wycieraczek samochodowych.

W trosce o bezpieczeństwo własne, podróżujących z nami pasażerów oraz innych użytkowników drogi sprawdzajmy regularnie stan opon i wycieraczek samochodowych w naszym aucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here