O ile auta elektryczne nie mają w naszym kraju powodzenia, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty zakupu i brak infrastruktury, o tyle pojazdy hybrydowe znalazły w Polsce swoich zwolenników. Osoby, które rozważają ich nabycie, zastanawiają się jedynie nad kosztami utrzymania oraz ubezpieczenia. Czy OC, AC i inne polisy dla pojazdu hybrydowego różnią się cenowo od swoich odpowiedników dla „benzyniaków”?

Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?

Niektórzy kierowcy wciąż podchodzą do aut hybrydowych dość nieufnie, uważając, że są one bardziej awaryjne i droższe w utrzymaniu. Jednak nie jest to prawdą. O ile zakup samochodu hybrydowego może wiązać się z większym wydatkiem, oszczędności pojawią się w przyszłości, nie tylko ze względu na niższe zużycie paliwa. Silnik auta hybrydowego jest konstrukcją mniej złożoną, a to zapobiega częstszym awariom. Dotyczy to również akumulatorów i baterii, które są mocniejszymi punktami aut hybrydowych.

Silnik elektryczny nie wymaga regularnej konserwacji i wymiany części, co także obniża koszty jego eksploatacji, a dodatkowo jest mniej narażony na uszkodzenia w razie wypadku. Praktyka pokazuje, że w autach hybrydowych również pozostałe podzespoły wolniej się zużywają, co dotyczy między innymi ogumienia, klocków hamulcowych czy wydechu. W połączeniu z niższym spalaniem okazuje się więc, że inwestycja w auto hybrydowe zaczyna się zwracać po kilku latach.

Ubezpieczenie „hybrydy” – tańsze czy droższe?

Oszczędności wynikające z posiadania auta hybrydowego uwydatniają się w serwisie i eksploatacji. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia tego rodzaju pojazdów? Warto pamiętać, że ceny polis zależą przede wszystkim od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak wedle ogólnego trendu, właściciele pojazdów z napędem hybrydowym nie mają powodów do narzekania. Ceny za ubezpieczenie OC i pakiety ubezpieczeniowe nie odbiegają znacząco od kosztów ubezpieczenia benzyniaka lub diesla. Jeśli występują różnice, to rzadko przekraczają 100 zł w ciągu roku, ale nie jest powiedziane, że cena musi być wyższa. Pod tym względem pojazdów hybrydowych nie można więc porównać do aut elektrycznych.

Jak tanio ubezpieczyć auto hybrydowe?

Aby przekonać się osobiście, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu hybrydowego, warto dokonać porównania na własną rękę. Wskazówek można szukać w rankingach ubezpieczeniowych, a także przeglądając promocje przygotowywane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Jednak najlepsze rozwiązanie stanowi odwiedzenie jednego z internetowych kalkulatorów ubezpieczeniowych, gdzie swoje oferty prezentują wszystkie wiodące towarzystwa. Wystarczy uzupełnić krótki formularz, w którym podaje się informacje o ubezpieczającym i samochodzie.

Następny krok to porównanie wszystkich dostępnych ofert – nie tylko pod względem cenowym, ale także pod względem zakresu ubezpieczenia. Sprawdzona porównywarka internetowa KioskPolis pozwala na wykupienie polisy przez internet, bez wychodzenia z domu. Więcej informacji na temat tanich ubezpieczeń można znaleźć w poradniku dostępnym na stronie: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here