Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Polacy kupują coraz więcej samochodów. W dalszym ciągu dominującą tendencją jest kupno samochodu używanego – albo z komisu, albo bezpośrednio od innego właściciela. Jeżeli kupujemy, lub sprzedajemy samochód, należy pamiętać o zawarciu umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Będzie ona nam później niezbędna do rejestracji pojazdu, oraz uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jej zawarcie regulują przepisy kodeksu cywilnego, zgodnie z którym: „przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę”. To definicja ogólna umowy sprzedaży, nie uszczegóławiająca elementy umowy sprzedaży pojazdu. Warto więc wiedzieć jak powinna wyglądać umowa sprzedaży samochodu.

Elementy umowy

Zawierając każdą umowę przede wszystkim zaczynamy od oznaczenia stron – w tym przypadku, kupującego i sprzedającego. Ustalamy datę i miejsce zawarcia umowy. Następnie określamy przedmiot sprzedaży, czyli samochód. Tu należy wykazać jak najwięcej danych konkretyzujących dany pojazd. Przede wszystkim podajemy: markę i model samochodu, rocznik produkcji, aktualny przebieg ,numer nadwozia (VIN). W przypadku, jeżeli pojazd posiada jakieś uszkodzenia warto również zawrzeć informacje na ich temat. Będzie miało to znaczenie przy weryfikacji wartości pojazdu do obliczenia należnego podatku. Kupujący w umowie podpisuje również oświadczenie, że jest świadomy stanu technicznego pojazdu. Na koniec ustalamy cenę sprzedaży, którą wyraża się liczbowo i słownie. Jeżeli pojazd ma zostać przekazany kupującego w innym dniu niż data zawarcia umowy, również zamieszcza się informację o dacie wydania samochodu. Na koniec umowa zostaje podpisana przez obie strony.

Umowa zawarta – i co dalej

Co do zasady, to na kupującym spoczywa obowiązek uiszczenia podatku, oraz zgłoszenia zakupu pojazdu – o ile strony nie umówią się na to inaczej. Ma na to 14 dni od daty zawarcia umowy. Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to 2% od wartości pojazdu. Łatwo więc policzyć, że w przypadku pojazdu zakupionego za 10 tysięcy złotych podatek wyniesie 200 złotych. Czy tak będzie zawsze? Otóż nie. Urząd Skarbowy może zakwestionować cenę podaną na umowie, jeżeli wyda mu się zaniżona. Z tego powodu nie warto sztucznie zaniżać cen na umowie. Jeżeli wartość pojazdu nie przekracza 1000 złotych podatku nie płacimy. Po zakupie pojazdu należy udać się również do Wydziału Komunikacji właściwego Starostwa w celu wymiany tablic rejestracyjnych. Odbywa się to wówczas , kiedy samochód zostanie zarejestrowany w innym starostwie, niż był poprzednio. Jeżeli wszystko odbywa się w tym samym powiecie – wówczas zostawiamy stare tablice i wymieniamy jedynie znak legalizacyjny. Maksymalny koszt związany z ewentualną wymianą tablic i dowodu rejestracyjnego, nie powinien przekroczyć kwoty 200,00 zł.

Dodaj komentarz