Markowe części samochodowe to oczywiście gwarancja jakości. Oryginalne części do samochodów, dostępne najczęściej w autoryzowanych stacjach obsługi, są również często bardzo drogie i związane z wysokimi kosztami samego serwisu. Nie zawsze jednak oryginalne znaczy jedyne możliwe. Na rynku dostępnych jest wiele marek oferujących dobre jakościowo zamienniki, które nie odstraszają swoją ceną. Jak wybrać te właściwe i nie dać się nabrać na produkty złej jakości?

  1. Oryginał a zamiennik
  2. Jak poprawnie wybrać część zamienną: wahacz

Oryginał a zamiennik

Oryginalne części są bardzo drogie, to nie ulega żadnej wątpliwości. Różnica w cenie między oryginalnymi częściami a zamiennikami może wynosić czasem 50%, a czasem nawet 100%. Natomiast coraz szybszemu rozwojowi branży na rynku pojawia się wiele ciekawych marek gwarantujących produkty zamienne wysokiej jakości w zdecydowanie atrakcyjnych z punktu widzenia kierowcy cenach. Dzisiaj zamiennik wcale nie musi oznaczać gorszego jakościowo produktu, co udowadnia na przykład Motostacja.

Zamienniki to najczęściej takie same części jak oryginalne, tyle tylko że wykonane przez innego producenta. Co ciekawsze, producent zamiennika często może okazać się dostawcą producenta samochodów, więc różnica między elementami (oprócz logo wybitego na części) jest praktycznie żadna. Dobry zamiennik jest najczęściej wyprodukowany z życiem tych samych materiałów i tych samych procesów technologicznych, co część oryginalna. Wystarczy spojrzeć na przykład na hamulce Ate, które klienci cenią sobie za wysoką jakość, trwałość i gwarancję bezpieczeństwa. Różnica między oryginałem a zamiennikiem? Praktycznie żadna. Najczęściej (w przypadku dobrych jakościowo zamienników od sprawdzonych producentów) różnica polega tylko na tym, że zamiennik nie jest dedykowany konkretnej marce. Trzeba natomiast pamiętać, że istnieją części do samochodów osobowych, które są średniej jakości. Niezależnie od tego, czy potrzebne ci nowe sprzęgło, hamulec, tarcze hamulcowe, wahaczy czy wycieraczki, zawsze lepiej wybierać sprawdzonych producentów, których produkty będą działaś tak, jak tego oczekujesz.

Jak poprawnie wybrać część zamienną: wahacz

Części samochodowe, w tym części oe, klocki hamulcowe i wiele innych elementów wymagają odpowiedniego dopasowania do samochodu. Wybór odpowiedniej części zamiennej nie jest czasami aż tak prosty. Z pomocą może jednak przyjść numer identyfikacyjny pojazdu VIN. Ten siedemnastoznakowy numer zawiera wszystkie niezbędne informacje o samochodzie, co ułatwia poszukiwanie właściwej części. W drugiej kolejności trzeba zmierzyć się z bogactwem ofert na rynku. Cena wahacza może wahać się między 150 a 350 złotych, przy tym najwyższą cenę trzeba oczywiście zapłacić za część oryginalną. Część premium wśród zamienników kosztuje około 200 zł, natomiast tańsze zamienniki to koszt około 150-170 zł.

Najtańszy wahacz w tym przypadku może okazać się bublem, który ma zbyt mały otwór, aby przykręcić go do nadwozia, a silentblok przesuwa się w obudowie wahacza. Kolejne części zamienne nie będą się wiele od siebie różniły oprócz żywotności. To za nią klient musi zapłacić nieco więcej. Średniej jakości wahacz posłuży na około 30 tys. km jazdy, ten klasy premium już na 100 tys. km. Czy różnica na poziomie 50 zł warta jest tego, aby decydować się na żywotność części krótszą o 70%? Nie bez przyczyny specjaliści od napraw samochodów polecają takie firmy jak Febi zamiast tańszych zamienników, które i tak po chwili się psują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here