Jedną z rzeczy, którą prędzej czy później będzie musiał wykonać każdy kierowca jest wymiana żarówek. Jednak niestety sprawa nie jest taka prosta ponieważ każdy samochód posiada co najmniej kilka różnych rodzajów żarówek. W niektórych przypadkach bardzo trudno jest się połapać w tym temacie. Każda ze stosowanych żarówek w samochodach musi spełniać normy ECE. Generalnie wyróżnia się żarówki samochodowe do: reflektorów głównych, lamp kierunkowych, tylnych, bocznych, obrysowych czy też dodatkowych.

Jakie żarówki są gdzie stosowne?

W przypadku reflektorów głównych stosuje się żarówki ksenonowe oraz halogenowe. Halogenowe oznaczone są:H1, H2, H4, H7, H9, H11, H15, HB3 oraz HB3. Jeśli chodzi o żarówki ksenonowe D2S, D1R oraz D2R. Lampy kierunkowe są oznaczone P21W, PY21W, W5W, R5W. Lampy tylne z kolei P21W oraz P21/5W. Jeśli chodzi o standardowe reflektory to najpopularniejsze są H1, H4 oraz H7. Dzięki zastosowaniu halogenu można uzyskać jaśniejszy i bardziej biały promień światła.

Najważniejsze cechy niektórych popularnych rodzajów żarówek samochodowych

  • H1 – Żarówki typu H1 wyposażone są w jeden żarnik. Ich zastosowanie obejmuje światła drogowe jak i mijania. Najważniejszą kwestią tego rodzaju żarówek jest fakt, że posiadają wydajność około 1550 lumenów. Jeżeli chodzi o ich trwałość to wynosi 330 do 550 godzin w zależności od modelu. Standardowa moc to 55W, jednak na rynku da się znaleźć modele o zwiększonej mocy i większej trwałości.
  • H3 – Najważniejszą cechą tego rodzaju żarówek jest fakt, że są wyposażone w specjalny przewód połączeniowy. Najczęściej stosowane są jeśli chodzi o światła przeciwmgłowe. Od żarówek H1 różnią się dawaniem mniejszej ilości światła – 1450 lumenów.
  • H4 – Żarówki tego rodzaju wyposażone są w dwa żarniki i obsługuje światła mijania oraz drogowe. Sprawność świetlna tego rodzaju żarówek wynosi około 1000 lumenów. W żarówce wbudowana jest metalowa płytka, która zabiera część światła i w mniejszym stopniu oślepiają kierowców. Cechują się natomiast dość długim czasem pracy wynoszącym w zależności od modelu 350-700 godzin.
  • H7 – Są to bardzo popularne żarówki stworzone w 1995. Posiadają bardzo dobry rozkład światła i posiadają jeden żarnik. Są wykorzystywane w światłach drogowych i charakteryzują się sprawnością świetlną wynoszącą około 1500 lumenów.

Sprawdź również żarówki samochodowe

3 KOMENTARZE

  1. ostatnio miałem właśnie problem z odnalezieniem żarówki a dokładnie jaki typ mam w swoim aucie i pomogła mi w tym wyszukiwarka online

  2. Witam, ktoś poleci mi dobre żarówki H7, aby jak najdłużej wytrzymywały? Ciągle trafiam na takie, które szybko się zużywają :/ Czy osram z tego rankingu są rzeczywiście tak dobre?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here