Każdy motocyklista oprócz oczywiście samego motocyklu musi posiadać jeszcze odpowiedni strój, który zapewniać będzie podczas jazdy bezpieczeństwo, ale też wygodę i komfort. Służą do tego celu kurtki motocyklowe, które jednak występują w wielu wersjach i odmianach, co może być często problemem dla początkującego motocyklisty.

Jaki wybrać materiał?

Podstawowym kryterium wyboru kurtki motocyklowej, jest określenie tego, z jakiego ma ona być wykonana materiału. Generalnie wyróżnia się dwa materiały, które wykorzystywane są do produkcji kurtek motocyklowych. Jest to skóra i różnego rodzaju tekstylia.

To, które z tych dwóch rozwiązań będzie lepsze, zależy tylko i wyłącznie od tego, na jakim motocyklu chce się jeździć. Do dużych i niskich maszyn w stylu amerykańskim, zdecydowanie najlepiej będzie dobierać odzienie skórzane, które nawiązywać będzie do najlepszych tradycji tego typu motocykli.

Jednak jeśli ktoś preferuje jazdę na motocyklu sportowy, który będzie wykorzystywany do jazdy turystycznej lub typowo miejskiej, to zdecydowanie lepiej jest zakupić kurtkę tekstylną, ponieważ będzie ona o wiele wygodniejsza w codziennym użytkowaniu, ale również będzie znacznie lepiej chroniła przed zimnem i deszczem. Kurtka tekstylna dodatkowo jest materiałem oddychającym, więc w ciepłe dni motocyklista nie będzie się w niej przegrzewał, a dzięki możliwości zamontowania w niej dodatkowego ocieplacza, możliwe będzie cieszenie się jazdą również nieco chłodniejsze dni, które w przypadku kurtki skórzanej, wiązałyby się z pozostaniem w domu.

Jak dopasować kurtkę?

Wybrany rodzaj materiału, z którego będzie wykonana dana kurtka, można przejść do drugiego etapu, czyli do procesu dopasowywani kurtki.

Jest to bardzo ważne, ponieważ motocyklista oprócz tego, że będzie się dobrze prezentować w kurtce, to dodatkowo musi mieć zapewnioną pełną swobodę ruchów podczas jazdy na motocyklu. Odpowiednio dopasowane ubranie spełniać będzie funkcję ochronną, zabezpieczającą ciało przed urazami, silnym prądem powietrza itd.

Zupełnie osobnym tematem jest estetyka i kolor danej kurtki. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowanie lepiej jest kupować odzież jasną, która znaczącą zwiększa widoczność, a co za tym idzie, poziom bezpieczeństwa.

Przy wybieraniu kurtki warto też zwracać uwagę na jej dodatkowe udogodnienia, w postaci różnego rodzaju schowków. Zawsze warto mieć na plecach pustą przestrzeń, do której włożyć można specjalnie przygotowaną butelkę na płyt wraz z gumową giętką do picia. Choć nie jest to wyposażenie obowiązkowe, znaczącą poprawi ono komfort jazdy na motocyklu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here